Materiał Partnera

Wiercenie studni – co warto wiedzieć przed tą czynnością?

Wiercenie studni – co warto wiedzieć przed tą czynnością?

Dla wielu ludzi mieszkanie na wsi jest komfortowe. Wpływ na to mają np. większa przestrzeń, czy też brak dużego hałasu. Oczywiście mieszkanie na wsi daje także inne możliwości. Jedną z nich jest posiadanie własnego źródła wody. Jeżeli chcemy takie źródło posiadać konieczne jest wykopanie studni. Zanim jednak zabierzemy się za tę czynność, powinniśmy wiedzieć, jakie są popularne rodzaje studni oraz jak przebiega samo jej kopanie.

Metody kopania i popularne rodzaje studni oraz ich przeznaczenie

Zanim podejmiemy decyzję o wykopaniu studni dobrze jest zastanowić się, w jakich celach będzie wykorzystywana woda z tego źródła. Jeżeli wodę ze studni będziemy wykorzystywać tylko do podlewania roślin lub innych prac przydomowych, wówczas jakość wody nie ma dużego znaczenia. Inaczej sytuacja będzie wyglądała, jeśli zamierzamy używać wody ze studni do mycia się lub spożywania. Wtedy jej jakość ma ogromne znaczenie.

Przed wykopaniem studni należy wiedzieć, że musi ona zostać dobrana do warunków terenu, gdzie ma się ona znajdować. Najważniejszymi czynnikami, które umożliwiają dobranie najkorzystniejszej metody kopania są:

  • rodzaj gruntu,
  • głębokość warstwy nośnej,
  • jakość wody,
  • ilość wody.

W celu wykopania studni można zastosować dwie metody. Pierwsza z nich to ręczne wiercenie studni. Z tego sposobu korzysta się w sytuacji, gdy nie ma możliwości dojazdu w wyznaczone miejsce dużymi sprzętami. Oczywiście, aby ta metoda była możliwa do zrealizowania, to teren musi być łatwy do kopania. Kolejna metoda to mechaniczne wiercenie studni głębinowych. Wykorzystują ją m.in. fachowcy w firmy Don-Lux. Z tego sposobu kopania korzysta się na terenach, gdzie grunt jest trudny do kopania ręcznego. Oczywiście z tej metody korzysta się także w łatwiejszych do wykopów miejscach, ponieważ jest dużo szybsza i prostsza.

Kopiąc studnie należy zastanowić się również nad jej rodzajem. Najczęściej decydujemy się na któryś spośród dwóch rodzajów studni, a należą do nich:

  • studnia wiercona,
  • studnia kręgowa.

Studnie wiercone, nazywane inaczej głębinowe są nieco droższe w wykonaniu, w porównaniu do kopania studni, jednakże są one bardziej pewne. Poza tym studnie głębinowe umożliwiają pozyskiwanie wody z różnych głębokości. Do tego typu studni wprowadza się rury osłonowe oraz filtry. W porównaniu do studni wierconych, studnie kręgowe są stosowane dużo rzadziej. Najczęściej są one płytkie, mają do 7 metrów głębokości, a woda w nich się znajdująca nie jest najlepszej jakości. Taki typ studni zabudowany jest betonowymi kręgami, które umieszczone są w wykopie.

Jak przebiega kopanie studni?

Kopanie studni składa się z kilku etapów. Na początku należy dokładnie zbadać teren i ustalić szczegóły dalszych prac. Na tym etapie warto również dokładnie przemyśleć, gdzie ma się znajdować studnia, ponieważ ma to istotny wpływ na zagospodarowanie działki w późniejszym czasie. Gdy już wszystko jest ustalone, można przejść do następnego etapu prac. Pierwszą warstwę ziemi najlepiej jest przebić przy użyciu świdra ślimakowego, co da możliwość umieszczenia rur o odpowiednich średnicach. Dopiero po tej czynności można zająć się przekopywaniem do warstwy wodonośnej.

Jeżeli wiercenie zasadnicze, czyli przebicie się do warstwy wodonośnej zakończyło się sukcesem, wówczas w studni musza zostać umieszczone rury filtracyjne, a przestrzeń między nimi a wywierconym otworem musi zostać zasypana. Ważny jest również montaż korka cementowego, którego zadaniem jest oddzielenie wody gruntowej od wody głębinowej. Ostatnim etapem prac jest oczyszczenie studni.

Studnia daje wiele możliwości i jest bardzo przydatna, aczkolwiek samo jej wykopanie nie należy do najłatwiejszych czynności.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz