Artykuł sponsorowany

Wieprzowina – królowa polskiej kuchni

Wieprzowina – królowa polskiej kuchni

W polskiej kuchni królowa mięs jest tylko jedna: wieprzowina. Najbardziej tradycyjne dania znad Wisły nie mogłyby powstać, gdyby nie mięso wieprzowe. I choć obecnie mięso tego rodzaju jest absolutną podstawą klasycznych potraw polskiej kuchni, to przecież nie zawsze tak było. Czym się wyróżnia i w jaki sposób jest ono wykorzystywane w kuchni oraz w przemyśle wędliniarskim?

Krótka historia wieprzowiny

Chociaż nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie niedzielnego obiadu bez kotleta schabowego, wieprzowina na polskich stołach zaczęła gościć dość późno. W menu pojawiła się na przełomie XVIII i XIX wieku – gdy ku upadkowi chyliła się kultura szlachecka. Czy to jednak oznacza, że wcześniej nad Wisłą mięsa ze świni się nie jadło? Absolutnie nie! Przepisy na dania, które zawierają w składzie wieprzowinę można znaleźć już w książce kucharskiej autorstwa Stanisława Czernieckiego z 1682 roku. Jest ona na przykład jednym ze składników figatelli, a więc pulpetów serwowanych np. jako dodatek do francuskich zup. Książka wskazuje również, że dobra kuchnia nie istnieje m.in. jeśli nie ma w niej wytopionego z wieprzowiny smalcu czy kiełbas. I choć na podstawie źródeł historycznych można się domyślać, że rola tego mięsa była mniejsza niż dzisiaj – na pewno gościło ono na polskich stołach od wieków.

Największy renesans wieprzowina przeżyła jednak w wieku XIX, a następnie w XX. Dziś zaś sięgamy po nią pod dziesiątkami postaci.

Mięso wieprzowe staje się coraz zdrowsze

Mięso wieprzowe, oferowane m.in. przez Zakłady Mięsne Tur, choć często uznawane za najmniej zdrowe, w ostatnich dekadach zmieniło swoje oblicze. Warto przy tym pamiętać, że lubiany przez wielu „tłuszczyk” nie znajduje się w każdej części wieprzowiny w ilościach takich, jak w boczku czy podgardlu. Chudy jest na przykład schab. To jednak nie koniec. Najlepsi hodowcy, dzięki krzyżowaniu odpowiednich gatunków świń, sprawiają, że z roku na rok wieprzowina staje się mniej tłusta, a co za tym idzie – mniej kaloryczna. Właśnie dlatego producenci wyrobów wieprzowych zwracają coraz większą uwagę na pochodzenie mięsa ze świń, kupując starannie wyselekcjonowane produkty. Dobrej jakości tusze i półtusze, które posłużą do wyrobu kiełbas czy przygotowania dań mięsnych na grilla to najlepsza gwarancja wyjątkowego smaku potraw oraz ich bardziej korzystnego dla zdrowia składu. Pamiętajmy: z mięsa wieprzowego nie warto rezygnować – jest cennym źródłem białka, a spożywanie w rozsądnej ilości mięsa o sprawdzonym pochodzeniu to dobry sposób na urozmaicenie diety.


Opracowanie:
Kobylec 230
tel. 14 610 55 70
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz