Materiał Partnera

Wieńce, wiązanki, bukiety. Które kwiaty wybrać na pogrzeb?

Wieńce, wiązanki, bukiety. Które kwiaty wybrać na pogrzeb?

Kwiaty pogrzebowe stanowią symboliczny gest pożegnania zmarłego. Pomagają oddać mu cześć i należyty szacunek. Tworzą też nastrój zadumy, podkreślając powagę uroczystości. Dobór odpowiedniej kompozycji nie jest jednak tak prosty, jakby mogło się wydawać. Do wyboru mamy kilka wariantów. Co wybrać? Wiązanki? Wieńce? Bukiety? Jakie kwiaty będą najbardziej odpowiednie do sytuacji?

Kwiaty na pogrzeb. Jaką wybrać kompozycję?

Kupując kwiaty na ostatnie pożegnanie, stajemy przed dylematem wyboru formy ich aranżacji. Do wyboru mamy masywne wieńce, eleganckie wiązanki czy skromne bukiety. Chociaż każda z form jest odpowiednia, to w naszej tradycji przyjęło się, że powinna być ona dopasowana do relacji ze zmarłym.

Największe kompozycje pochodzą od najbliższej rodziny i przyjaciół. Wieńce pogrzebowe, bo o nich tu mowa, to ułożone na kształt okręgu, liczne kwiaty przymocowane do floretów i roślinnego podkładu. Przepasane są szarfą lub wstążką, na której umieszcza się słowa wyrażające żałobę. Cena wieńca jest proporcjonalna do jego wielkości. Te najbardziej majestatyczne wiążą się więc z dużym wydatkiem.

Znacznie skromniejszą kompozycją stanowią wiązanki pogrzebowe. Wręczane są zwykle przez dalszą rodzinę czy znajomych. Niejednokrotnie przepasa się je również wstążką z dedykacją. W przeciwieństwie do wieńców nie trzeba ich zwykle zamawiać na długo przed uroczystością. Floryści bowiem nie potrzebują dużo czasu na ich przygotowanie. Zwykle można kupić je już gotowe w kwiaciarni. Szeroki wybór wiązanek i wieńców znajdziemy w Kwiaciarnia Casablanca.

Wszyscy, którzy chcą godnie pożegnać zmarłą osobę, lecz ich relacje nie były zażyłe, mogą zdecydować się na mały bukiet bądź nawet pojedynczy kwiat o symbolicznym charakterze. Nie muszą być to kupne kwiaty. Mogą pochodzić z własnego ogrodu, o ile oczywiście zachowały świeżość. Z tego powodu najlepiej, aby zerwać je przed samą ceremonią pogrzebową.

Kolorystyka kwiatów pogrzebowych

W kompozycjach pogrzebowych używa się kwiatów o stonowanej barwie. Kolorem dominującym jest biel, która symbolizuje niewinność i spokój. Często spotyka się też kompozycje kremowe czy jasnoróżowe. Z mocniejszych kolorów w dobrym tonie jest czerwień, która jednak powinna być zarezerwowana dla osób darzących zmarłego szczególnym uczuciem.

W wieńcach bądź wiązankach na cmentarz występują maksymalnie dwa kolory kwiatów. Wielobarwne formy powszechnie uznaje się za niestosowne wobec powagi wydarzenia. Również wstęgi powinny mieć łagodne barwy, pasujące do całości kompozycji.

Symbolika kwiatów pogrzebowych

Istnieją kwiaty, które posiadają jednoznaczne skojarzenia z pochówkiem. Zdecydowanie najczęściej na wieńce i wiązanki wybiera się chryzantemy i hortensje, które już na stałe wpisały się w tradycje pogrzebowe.

W kompozycjach spotykamy też często symbolizujące niewinność lilie. Z powodu swej trwałości aranżacje chętnie tworzone są z goździków. Stanowią one głównie urozmaicenie dla dominującego koloru kompozycji. Te o czerwonych płatkach wyrażają wieczną miłość.

Odporne na warunki atmosferyczne są ponadto wrzosy, na trwale kojarzące się z przemijaniem. W miarę uniwersalnym wyborem są róże, które w zależności od koloru, symbolizują coś innego. Czerwone – miłość, a białe – szacunek i pokorę.

Choć uroczystości pogrzebowe kojarzą się nam głównie z żałobną czernią, to wręczanie kwiatów w takim kolorze, nie przyjęło się w tradycji. Z drugiej strony występują bardzo rzadko, przez co trudniej je zdobyć.

Opracowanie:
Kraków, os. Złotego Wieku 82
tel. 12 649 48 49
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz