Materiał Partnera

Wielki powrót klasycznej sztuki meblarstwa

Wielki powrót klasycznej sztuki meblarstwa

Stylowe meble to przykład wciąż rozwijającej się sztuki meblarstwa, a z drugiej strony odpowiedź na sentymentalną potrzebę powrotu do dawnych aranżacji wnętrz. Szczególny urok mają meble kolonialne nawiązujące do ciepłych, ale eleganckich wnętrz w salonach naszych przodków.

Wyjątkowa sztuka meblarstwa

Meble drewniane, plastikowe, metalowe czy z rafii to przedmioty służące do wygodnego życia i wykonywania czynności codziennych związanych z funkcjonowaniem albo pracą zawodową. Pomimo tak prozaicznego przeznaczenia meblarstwo może być sztuką, a jego produkty dziełami kunsztu stolarskiego czy snycerskiego. W muzeach, skansenach czy zabytkowych pałacach, będących obecnie siedzibą różnych publicznych instytucji, można znaleźć wiele przykładów sztuki meblarskiej. Najczęściej spotykanie są pięknie zdobione drewniane meble, które mają po kilkaset lat, a odpowiednia konserwacja pozwoliła im zachować nienaruszone kształty i naturalne piękno. Główne techniki zdobnicze to inkrustowanie metalami, okucia, wykończenia snycerskie albo mozaika.

Najbardziej zapadające w pamięć są meble francuskie, stanowiące wyposażenie wielu wnętrz zabytkowych. Charakteryzuje je lekkość i delikatność, a także wykonanie blatów z wielu gatunków naturalnego drewna, którego kawałki ułożone są w ciekawe mozaiki. Najczęściej są one lakierowane, dzięki czemu posiadają gładką, lśniącą powierzchnię. Nie można też zapomnieć charakterystycznego, nieco przyciężkiego designu mebli kolonialnych, których wyjątkowym atutem jest fakt, że przypominają nieco wyposażenie z domu naszych babć i dziadków. Ciemne okleiny, charakterystyczne kształty i przeszklone drzwiczki pozwalają nam zanurzyć się w powodzi wspomnień.

Współczesne meble do stylowych wnętrz

Pomimo upływu lat i przejścia przez epokę socjalizmu, w której wszystko było tanie, proste i schematyczne, sztuka meblarstwa zachowała się do dziś i wciąż jeszcze w specjalistycznych firmach wykonuje się tego typu meble jako elementy restauracji wnętrz. Z drugiej strony nasz wyjątkowy sentyment do tego, co dawne, piękne i bogate wzorniczo sprawił, że sięgamy po nowe, ale jednocześnie sprawdzone pomysły na wystrój wnętrz. Jedną z takich propozycji, które cieszą się dużym zainteresowaniem, są meble kolonialne, tworzone dzisiaj z wykorzystaniem nowych materiałów i technologii, ale w stylu i z kunsztem typowym dla przeszłości. Takie meble koneserom oferują salony firmowe Decores Collection. E. Kopecińska-Jopek z bogatą kolekcja stylowego wyposażenia i dekoracji wnętrz.

W stylu kolonialnym kryje się specyficzny klimat, który doskonale pasuje do wnętrz w zabytkowych kamienicach, dziś cenionych za ich przestronność i chętnie wybieranych nawet przez osoby zamożne. Kaflowy piec, kominek, wysokie stropy i drewniane podłogi stanowią idealne tło dla kolonialnej witryny w kolorze orzecha, albo dla stylowego sekretarzyka z siedziskiem dekorowanym brytyjską symboliką. Wiele z tych wyrobów dziś już stanowi element teraźniejszości, popularny kilka wieków wstecz, a zapomniany na długie lata. Do takich zaliczają się stylowe sekretarzyki, szezlongi czy też kanapy w stylu Chesterfield.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz