Materiał Partnera

Węże stosowane w cysternach

Węże stosowane w cysternach

Wąż do cystern stanowi nieodłączny element jej wyposażenia. Umożliwia on bowiem dostęp do jej zawartości. Dzięki niemu cysterny mogą być napełniane, a następnie opróżniane w łatwy i bezpieczny sposób. Więcej na temat ich zastosowania, materiału wykonania oraz budowy, przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Wąż do cystern – zastosowanie

Węże do cystern są szeroko stosowane do napełniania i rozładunku cystern samochodowych, zawierających ciekłe paliwa oraz gazy – także w stanie płynnym. W zależności od przeznaczenia są one odpowiednio dostosowywane i spełniają normy, określane przez polskie i europejskie standardy, które wskazują m.in. na maksymalne ciśnienie robocze oraz zakres dopuszczalnych temperatur.

Wąż do cystern – budowa i rodzaje

Pośród dostępnych obecnie rodzajów węży do cystern powszechnie wykorzystywane są węże tłoczne oraz węże ssawno-tłoczne. Z uwagi na funkcje, jakie pełnią, węże do cystern muszą wyróżniać się solidną budową oraz wysokiej jakości materiałami wykonania.  

Wewnętrzna warstwa takiego węża zazwyczaj wykonywana jest z gumy i wzmacniana przy zastosowaniu specjalnych materiałów tekstylnych oraz linek miedzianych bądź stalowego drutu. Zewnętrzna warstwa, podobnie jak wewnętrzna, tworzona jest z gumy z odciskiem tkaniny w sposób, który sprawia, że jest ona niezwykle odporna na czynniki atmosferyczne.

W zależności od zadań, jakie są realizowane przy pomocy węży do cystern, muszą zostać dobrane do nich odpowiednie końcówki. Te zaś muszą być właściwie do węży przymocowane. Sposób przyłączenia złączki powinien skutecznie chronić przed przeciekiem lub wysunięciem się złączki na zewnątrz węża.

Wąż do cystern – zasady bezpieczeństwa

Aby proces napełniania lub opróżniania cysterny przebiegł w sposób całkowicie bezpieczny, węże powinny być poddawane regularnym, okresowym kontrolom z częstotliwością nie mniejszą niż dwa razy do roku.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Centrum Uszczelnień, która specjalizuje się w dostarczaniu swoim klientom różnego rodzaju rozwiązań z zakresu uszczelnień: W kwestiach bezpieczeństwa ogromne znaczenie ma także sposób, w jaki węże są przechowywane. W celu zachowania swoich właściwości z pewnością powinny być dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznym, trwałymi odkształceniami oraz przed kontaktem z substancjami o szkodliwym działaniu na gumę.

Najkorzystniej więc będzie, jeśli nieużywany wąż pozostanie w suchym, chłodnym i ciemnym pomieszczeniu magazynowym, na regale w pozycji wyprostowanej albo zostanie zwinięty w kręgi o średnicy, której długość będzie wynosiła minimalnie 10-krotną wartość przekroju jego wewnętrznej średnicy.

Co istotne – węże, których średnica mierzy 76 mm i więcej – nie powinny być zwijane na czas magazynowania. Węże, wyposażone w złączki zaś powinny być składowane w sposób, który chroni je przed spłaszczaniem, a zatem złączki nie mogą opierać się na ich powierzchni.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz