Artykuł sponsorowany

Wentylacja z rekuperacją – instalacje dla nowoczesnego budownictwa

Wentylacja z rekuperacją – instalacje dla nowoczesnego budownictwa

Nowoczesne budownictwo skupia się na minimalizowaniu strat energetycznych, w tym zatrzymywaniu ciepła wewnątrz budynku. Domy pasywne, które cieszą się aktualnie ogromną popularnością wśród klientów planujących budowę domu jednorodzinnego, tworzone są z materiałów niezwykle szczelnych, a ich konstrukcja pozbawiona jest mostków termicznych. Z tego względu tak ważna jest wentylacja pomieszczeń. Sprawdź, czym jest rekuperator i dlaczego warto się na niego zdecydować.

Wentylacja – gwarancja świeżego powietrza w domu

Cyrkulacja powietrza w domu jest bardzo ważnym procesem – dzięki temu oddychamy powietrzem świeżym, a „zużyte” zostaje wymienione. Ma to ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w budynku – kiepska wentylacja sprawia, że w powietrzu znajdują się drobnoustroje chorobotwórcze, a mniejsza ilość w powietrzu „używanym” może skutkować zmęczeniem, a nawet zawrotami głowy. Kiepska cyrkulacja powietrza ma wpływ także na budynek, dlatego warto pamiętać, że sprawny system wentylacyjny jest jedną z najważniejszych instalacji w każdym domu.

O ile w budynkach starszych zazwyczaj dobrze sprawdza się wentylacja grawitacyjna, czyli system opierający się na systemach kominów, zasysających zużyte powietrze i szczelin w budowie domu (mostków termicznych), przez które do budynku dostaje się powietrze świeże, tak w przypadku budownictwa nowoczesnego, koniecznością jest wentylacja mechaniczna, czyli wspomagana przez urządzenie. Domy pasywne pozbawione są mostków termicznych, ponieważ buduje się je z myślą o minimalizacji strat cieplnych. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnych budynków jest montaż wentylacji z rekuperacją, co pozwala znaczne obniżenia rachunków za ogrzewanie i jest rozwiązaniem przyjaznym dla naszej planety.

Jak działa rekuperator?

Rekuperacja to, innymi słowy, odzyskiwanie ciepła. Wentylacja z rekuperacją łączy w sobie cechy klasycznej wentylacji mechanicznej, która skutecznie wymienia powietrze w budynku, z odzyskiwaniem ciepła ze zużytego powietrza. W ten sposób energia ta pozostaje w budynku, dzięki czemu dom nie wychładza się, co pozwala na wprowadzenie oszczędności w ogrzewaniu oraz minimalizuje straty energetyczne.

Wentylacja z rekuperacją jest wiec systemem w pełni dopasowanym do nowoczesnego budownictwa, a zwłaszcza domów pasywnych. Nowoczesne rekuperatory, a także części zamienne do systemów wentylacyjnych różnych producentów zakupić możesz w Hurtowni PHU Popularna. Jeśli planujesz budowę domu, który korzystać będzie z odnawialnych źródeł energii, wentylacja mechaniczna z rekuperacją będzie doskonałym uzupełnieniem nowoczesnych instalacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz