Materiał Partnera

Wentylacja- jej rola, rodzaje i zastosowanie

Wentylacja- jej rola, rodzaje i zastosowanie

Powietrze – niezbędne do życia każdej istocie. Niestety znajduje się w nim wiele substancji szkodliwych, które nie wpływają dobrze na nasze zdrowie i samopoczucie. Para wodna oraz dwutlenek węgla to najbardziej szkodliwe związki. Ich działanie ma także destrukcyjny wpływ na kondycję budynków. Przenikająca w mury wilgoć niszczy ściany, więźby oraz podłogi.  By uniknąć takich sytuacji trzeba zadbać o odpowiednią wentylację. Jej montażem powinni zająć się fachowcy. Ci z firmy PHU Klimavent Damian Joachimiak ze Skrzynek zrobią to profesjonalnie.

Jakie warunki powinna spełniać wentylacja?

Celem wentylacji jest wymiana powietrza, polegająca na usunięciu tego zużytego, zawierającego duże ilości dwutlenku węgla, pary wodnej i zapachów, w którego miejsce napływa czyste i świeże powietrze z zewnątrz. Prawidłowo zamontowana wentylacja powinna spełniać szereg warunków:

  • Zapewniać dobrą jakość powietrza we wnętrzach
  • Zapobiegać powstawaniu wilgoci, pleśni i grzybów
  • Nie powodować przeciągów
  • Działać w sposób ciągły, cicho i pozwolić na regulację intensywności wietrzenia
  • Redukować zapotrzebowanie na energię cieplną
  • Usuwać z pomieszczeń wszelkie zanieczyszczenia powietrza (dym tytoniowy, dwutlenek węgla, itp.)

Rodzaje wentylacji

  • Wentylacja grawitacyjna – działa dzięki pionowym kanałom kominowym oraz nawiewnikom w oknach. Polega na wymianie powietrza, która zachodzi w naturalny sposób: gęste i zimne powietrze zewnętrzne wypiera to rzadsze i ciepłe ze środka. Jest tania, bezgłośna i nie wymaga zasilania elektrycznego. Niestety, przez wyrzucanie ciepłego powietrza, powoduje duże straty ciepła w sezonie grzewczym.
  • Wentylacja nawiewno-wywiewna – ruch powietrza zachodzi dzięki zamontowanym odpowiednim wentylatorom. W tym wypadku mamy pełną kontrolę nad wymianą powietrza. Możemy ustawić intensywność wietrzenia, czerpać powietrze z jednego miejsca czy filtrować je. W tego typu wentylacjach stosowane są rekupator. Są to urządzenia pozwalające na odzyskanie ciepła ze zużytego powietrza.
  • Wentylacja hybrydowa – jest połączeniem wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej wyciągowej. Wentylator wyciągowy jest umieszczany u nasady komina. Gdy naturalny ciąg powietrza jest wystarczający, wentylacja pracuje jak grawitacyjna, gdy jest on słaby wówczas załącza się wentylator. To świetne rozwiązanie stosowane dla poprawy działania istniejącego już systemu wentylacyjnego.

Firma Klimavent zajmuje się zarówno montażem i naprawą wentylacji oraz rekupatorów. Do obowiązków pracowników należy także montaż i naprawa systemów klimatyzacyjnych stosowanych w domach lub biurach. Dodatkowo firma świadczy usługi czyszczenia oraz odgrzybiania klimatyzatorów oraz zajmuje się montażem i serwisem urządzeń chłodniczych.

Opracowanie:
Skrzynki 53
tel. 500 546 894
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz