Artykuł sponsorowany

Wentylacja a klimatyzacja. Podobieństwa i różnice

Wentylacja a klimatyzacja. Podobieństwa i różnice

Chociaż wentylację i klimatyzację mylimy coraz rzadziej, nadal zdarza się nam, że przypisujemy działanie jednego z tych systemów drugiemu. Ma to związek przede wszystkim z cechami wspólnymi klimatyzacji oraz wentylacji, ale także tym, że obie odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu – także za sprawą coraz lepiej dostępnych, nowoczesnych technologii z obu omawianych dziedzin.

Podobieństwa wentylacji i klimatyzacji

Na początku warto skupić się na podobieństwach. Oba systemy – klimatyzacji oraz wentylacji – wymuszają ruch powietrza. Jest on niezbędny do zachowania właściwego mikroklimatu w każdym z pomieszczeń, a także w celu wyeliminowania wielu problemów, które mogłyby się pojawić, gdyby owego ruchu po prostu zabrakło. Należą do nich między innymi znana z wielu starych mieszkań wilgoć, a także zagrzybienie. Jeśli mamy do czynienia z jednym z tych niekorzystnych zjawisk, oznacza to zazwyczaj, że pomieszczenie nie jest właściwie wentylowane. Wentylacja jest bowiem systemem mającym zawsze pierwszeństwo nad klimatyzacją – istnienie wentylacji jest bowiem wymogiem każdego budynku, nawet takiego zbudowanego przed wieloma laty. To ona zabezpiecza pomieszczenia przed nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza, gromadzeniem wilgoci czy nieprzyjemnych zapachów. Ważne jest to, by niezależnie od instalacji (wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej) została ona zamontowana przez specjalistów – najlepiej z firmy Klimamix Sp. z o.o. Mamy wówczas pewność, że unikniemy wszelkich problemów związanych z niewłaściwą wentylacją, a tym samym ustrzeżemy się wielu chorób wywoływanych przez grzyby i wilgoć, a także przed uszkodzeniami ścian wewnątrz budynków – co również może nastąpić w przypadku braku właściwej wentylacji.

Klimatyzacja i wentylacja

Wiemy już, że zarówno klimatyzacja jak i wentylacja wymuszają ruch powietrza. Wiemy także, że ta druga powinna zostać potraktowana priorytetowo ze względów zdrowotnych oraz budowlanych. Nie oznacza to oczywiście, że klimatyzacja jest mniej ważna czy potrzebna – jej zadanie jest jednak inne. Nadrzędnym celem instalacji klimatyzacyjnych jest bowiem utrzymanie pomieszczenia w jego własnym mikroklimacie – czyli zachowanie ustalonej przez jego użytkowników temperatury oraz poziomu wilgotności powietrza. Zapewniają komfort cieplny oraz łatwość oddychania, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy klimatyzacja przydaje się najbardziej. W zasadzie nie istnieją systemy klimatyzacyjne niewymagające użycia mechanicznych rozwiązań – sieci wentylatorów oraz przewodów z czynnikiem chłodzącym. W przypadku wentylacji możliwe jest zastosowanie zarówno rozwiązania grawitacyjnego, działającego bez udziału dodatkowego sprzętu, jak i mechanicznego, z zastosowaniem rozwiązań mechanicznych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz