Materiał Partnera

Weekend w Bieszczadach – co warto zobaczyć?

Weekend w Bieszczadach – co warto zobaczyć?

Pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie każdego roku odwiedzają tysiące turystów. Bieszczady to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce i warto się tam wybrać o każdej porze roku. Zapierające dech widoki, dzika przyroda, doskonale zachowane kompleksy leśne, dobrze oznakowane szlaki turystyczne, komfortowe pensjonaty oraz bary serwujące lokalne dania – to wszystko sprawia, że wszyscy zakochują się w Bieszczadach. Podpowiadamy, co warto zobaczyć, spędzając weekend w Bieszczadach.

Tarnica – najwyższy szczyt w Bieszczadach

Najwyższym szczytem w Bieszczadach jest Tarnica. Stanowi ona wyjątkowy punkt widokowy. Tarnica posiada ostry, wąski i nieco wydłużony grzbiet, na którym znajdują się dwa wierzchołki, najwyższy z nich leży 1346 m n.p.m. U podnóża Tarnicy rozciągają się rozległe łąki. Samą górę wyścielają liczne fragmenty odkruszonych skał, a także znajdują się tam okopy z czasów I wojny światowej. Na szczycie mieści się punkt geodezyjny i 7-metrowy metalowy krzyż postawiony w hołdzie Janowi Pawłowi II. Tradycją stało się, że podczas Wielkiego Tygodnia pod krzyż na szczyce Tarnicy wędrują liczne grupy pielgrzymów, odprawiając Drogę Krzyżową.

Jezioro Solińskie – idealne na odpoczynek lub uprawianie sportów wodnych

Jezioro Solińskie to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Często nazywane jest bieszczadzkim morzem, choć w rzeczywistości jest to zwykły zbiornik retencyjny – chroni okolicę przed powodzią, a zgromadzona w nim woda zasila lokalną hydroelektrownię. Najbardziej efektownym miejscem nad Soliną jest zapora, do której dojść możemy deptakiem. W sezonie letnim nad zalewem funkcjonuje wiele wypożyczalni sprzętu wodnego, dzięki czemu coś dla siebie znajdą tu nie tylko wielbiciele gór, ale także miłośnicy sportów wodnych.

Planując wypoczynek nad Soliną, warto zdecydować się na komfortowe noclegi w domkach letniskowych „Na Berdzie” w Zawozie.

Lekcja historii w Bieszczadach

Osoby zainteresowane historią i pasjonaci przyrody koniecznie powinni wybrać się do Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie będą mogli poznać kulturę i obyczaje górali, budowę geologiczną gór, a także najpopularniejsze gatunki zwierząt żyjących w Bieszczadach. Warto wybrać się również do Muzeum Młynarstwa i Wsi, gdzie można m.in. poznać proces mielenia zboża, a także dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat młynarstwa. W Muzeum Młynarstwa i Wsi często organizowane są specjalne warsztaty, podczas których można nauczyć się np. wypiekania lokalnego pieczywa – prozaików, czy rogalików i bułeczek z kaszą gryczaną.

Podróż do gwiazd? W Bieszczadach to możliwe!

Pasjonaci astronomii nie mogą wymarzyć sobie lepszego miejsca na spędzenie weekendu niż Bieszczady. Znajduje się tu bowiem Park Gwiezdnego Nieba, w którym możemy obserwować ciała niebieskie. Bieszczady są uznawane za najciemniejsze miejsce w Polsce i jedno z najciemniejszych w Europie, dzięki czemu są idealnym miejscem do obserwowania gwiazd.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz