Materiał Partnera

Wczesna nauka języków obcych – czy warto wysłać dziecko do przedszkola językowego?

Wczesna nauka języków obcych – czy warto wysłać dziecko do przedszkola językowego?
W dzisiejszych czasach znajomość co najmniej jednego języka obcego jest podstawą. Przydaje się w celach turystycznych oraz podczas późniejszego kształtowania ścieżki kariery zawodowej. Decydując się na wysłanie dziecka do przedszkola, które zajmuje się kształceniem w zakresie języków obcych, otwieramy mu drzwi na świat. Dzieci uczą się szybciej niż dorośli i przychodzi im to bardziej naturalnie.

Zalety płynące z wczesnej nauki języków obcych

Przede wszystkim największą zaletą jest szybsze przyswajanie języka. Osoby, które posługują się w sposób naturalny dwoma lub większą ilością języków zwykle zaczęły naukę już od wczesnych lat przedszkolnych. Znajomość języków obcych przydaje się:

  • podczas podroży po świecie oraz brania udziałów w wymianach i poznawania osób innych narodowości,
  • przy wyborze szkoły średniej i studiów za granicą,
  • w pracy (firmy międzynarodowe, pozyskiwanie klientów z zagranicy, zagraniczne negocjacje),
  • jako hobby (zainteresowanie obcą kulturą),
  • jeśli posiadamy członka rodziny lub inną bliską osobę, dla której dany język obcy jest językiem ojczystym.

Jaki język obcy wybrać?

Najpopularniejszym i najbardziej przydatnym językiem jest oczywiście angielski i to właśnie do anglojęzycznych przedszkoli najczęściej rodzice wysyłają swoje dzieci. Warto jednak wybrać też inne znane języki, takie jak hiszpański, niemiecki lub francuski. Z roku na rok powstaje coraz więcej placówek, które w swojej ofercie mają bardziej egzotyczne propozycje. Przykładem może być mieszczące się w Szczecinie przedszkole niepubliczne z językiem chińskim – Wyspa Skarbów. Nie należy podejmować decyzji wbrew dziecku i jeśli dany język sprawia mu szczególne trudności mimo kilku tygodni nauki – warto go zmienić.

Jak wyglądają zajęcia dla dzieci w przedszkolu językowym?

Wielu rodziców boi się wysłać dziecko do przedszkola językowego, gdyż ma obawy, czy maluch na pewno sobie poradzi. Wbrew pozorom, w placówkach zajmujących się profesjonalnym kształceniem w zakresie danego języka obcego nie panuje rygorystyczny i surowy klimat. Dzieci uczą się głównie poprzez zabawę oraz różnego rodzaju atrakcyjne aktywności i prace manualne. W przedszkolach dwujęzycznych często spotyka się nie tylko dzieci posługujące się językiem polskim, ale również innymi językami. Pozwala to na oswojenie się z innymi kulturami i wychowanie w tolerancji. Dzieci uczęszczające do przedszkoli językowych nie mają zwykle problemów z lingwistyką na późniejszych etapach nauki i są bardziej otwarte na świat.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz