Materiał Partnera

Ważna rola tkanin technicznych

Ważna rola tkanin technicznych

Tekstylia są wykorzystywane w wielu dziedzinach naszego życia, począwszy od szycia ubiorów, przez pościelowe i inne tkaniny użytkowe, po dekoracje wnętrz. Tkanin używa się też do tapicerowania, ocieplania, amortyzowania i wielu innych celów, zależnie od ich jakości i sposobu produkcji.

Czym są tkaniny techniczne?

Tkaniny techniczne to materiały powstające w wyniku splatania ze sobą metodą wątku i osnowy włókien określonego pochodzenia, mających konkretne zastosowanie w przemyśle, budownictwie, konstrukcji maszyn i innych tego typu obszarach. Tkanina techniczna w zasadzie nie nadaje się na ubrania, ale wykorzystuje się ją w szczególnych przypadkach, jeśli strój ma zapewnić ochronę przed ogniem czy uszkodzeniami ciała. Wbrew ogólnemu przekonaniu tkanina techniczna nie musi być gruba, sztywna i wykonana ze sztucznych włókien. W wielu zastosowaniach bardziej pożądane są na przykład tekstylia delikatne, cienkie i podatne na formowanie, natomiast spełniające określone parametry zależne od ich przeznaczenia. Wśród dostępnych produktów znajdują się też materiały bawełniane o różnym ciężarze powierzchniowym i gęstości nitek, dzięki czemu powstają lekkie i cienkie płótna albo grube, solidne drelichy.

Rodzaje tkanin technicznych

Podział tkanin technicznych uwarunkowany jest zarówno ich przeznaczeniem, jak i rodzajem surowca wykorzystanego do produkcji. Powszechnie stosowanymi w przemyśle tekstyliami są tkaniny techniczne szklane, produkowane z waty szklanej, która – podobnie jak szkło – jest odporna na wodę, spalanie i przewodzenie elektryczne. Tkaniny te mają również doskonałe właściwości izolacyjne, są odporne na czynniki biologiczne i chemiczne. W praktyce stosuje się zarówno produkty surowe, jak i powlekane warstwą poliestru, aluminium, silikonu lub poliuretanu. Alternatywą dla tkanin szklanych są tkaniny ceramiczne, wytwarzane z przędzy glinokrzemianowej, pozyskiwanej z kolei z włókien ceramicznych. Właściwości tych produktów są podobne do właściwości tkanin szklanych. Tkaniny ceramiczne są odporne na bardzo wysokie temperatury. Kolejna grupa produktów to tkaniny aramidowe i brezentowe. Zarówno jedne, jak i drugie wykazują bardzo dużą odporność na przecięcia i dziurawienie, a także są dobrymi izolatorami cieplnymi. Ze wszystkich wymienionych gatunków tylko brezent ma pochodzenie naturalne, bowiem powstaje z bawełny o odpowiedniej gęstości splotu.

Zastosowanie tkanin technicznych

Tkaniny techniczne, produkowane przez firmę Olejnik s.c., specjalizującą się w tekstyliach z określonej grupy oraz inne tego typu przedsiębiorstwa, mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach pracy, ze szczególnym naciskiem na budownictwo. Wykorzystywane są zależnie od swoich właściwości i parametrów. Tkaniny szklane i ceramiczne doskonale sprawdzają się przy izolacji instalacji elektrycznych, ciepłowniczych, ale też jako drenaż, ekrany cieplne, osłony węży lub kabli, ulokowanych w bliskiej odległości od źródeł ciepła, oraz w termoizolacji instalacji wysokotemperaturowych. W zastosowaniach użytkowych tkaniny aramidowe i brezenty wykorzystuje się do produkcji wiat, zadaszeń, plandek, rękawic i ubrań roboczych, odzieży militarnej, wyłożeń hełmów, sprzętu ratunkowego, koców przeciwpożarowych, pokrowców, kurtyn oraz plecaków mających sprawdzać się w trudnych warunkach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz