Materiał Partnera

Ważna funkcja obróbek blacharskich

Ważna funkcja obróbek blacharskich
Obróbki blacharskie stanowią bardzo ważny element każdej budowy. Choć rzadko się o tym myśli i zwraca na nie uwagę, to właśnie obróbki odpowiadają m.in. za szczelność oraz estetykę. Szczególnie często wykorzystywane są przez dekarzy przy pracach związanych z pokryciem dachowym. Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o wybór obróbek blacharskich?

Czym są obróbki blacharskie?

Obróbki blacharskie, nazywane również potocznie opierzeniem, to odcinki odpowiednio dogiętej blachy. Choć najczęściej wykonuje się je z blachy stalowej ocynkowanej oraz powlekanej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonane były z aluminium lub któregoś z metali półszlachetnych takich jak miedź, oraz tytan-cynk. Choć oczywiście zabieg jakościowy na pewno odbije się na cenie, to wydatek ten zdecydowanie należy traktować w kategoriach inwestycji. Dlaczego? Otóż dlatego, że choć stal ocynkowana również doskonale spełnia swoją funkcję, narażona jest na korozję – szczególnie przy niewłaściwym montażu. Zasadniczo obróbki blacharskie można podzielić na dwie kategorie.

Funkcjonalne oraz estetyczne. Bez względu na rodzaj przeznaczenia, potrzebny jest przede wszystkim specjalistyczny sprzęt. Obórki wykonuje się na giętarkach mechanicznych lub hydraulicznych. Aby mieć pewność, że wykonane obróbki charakteryzowały się będą najwyższą jakością, warto w tej kwestii zaufać najbardziej renomowanym wykonawcom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma FHU Jędrzejczyk, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie szeroko pojętych materiałów wykonanych ze stali. Co jeszcze warto wiedzieć o obróbkach blacharskich?

Rodzaje obróbek blacharskich

Przy montażu pokrycia dachowego szczególnie istotne wydają się obróbki, których zadaniem jest ochrona okapu oraz odprowadzanie skropliny prosto do rynien. Mowa tu o pasie nadrynnowym, czy pasie podrynnowym, który często bywa nazywany pasem okapowym. Przy pokryciach wykonanych z blachodachówki ważne są również tzw. wiatrownice, które zamontowane na szczytach dachów dwuspadowych, chronią zewnętrzne krokwie przed szkodliwym działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Jeżeli chodzi o obróbki, które pełnią głównie funkcję estetyczną, to nie można nie wspomnieć tu o obróbce deski czołowej. Jako że deski czołowe coraz częściej wykonywane są z płyt OSB, obróbka deski czołowej staje się bardzo atrakcyjnym i funkcjonalnym wykończeniem. Bez względu na to, jakiego typu obróbki są potrzebne, warto zlecić ich wykonanie najbardziej doświadczonym fachowcom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz