Artykuł sponsorowany

Warunki zwolnienia z wat w kolejnej działalności gospodarczej

Warunki zwolnienia z wat w kolejnej działalności gospodarczej

Obowiązek płacenia podatku VAT dotyczy większości przedsiębiorców – podmioty zwolnione wymienione są w ustawie o podatku od towarów i usług. Wyjątkiem tym objęte są również firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. W sytuacji, gdy przedsiębiorca po zakończeniu jednej działalności gospodarczej decyduje się na rozpoczęcie kolejnej, staje przed wyborem, czy zostać czynnym płatnikiem VAT, czy też nie.

Przedmiotowe zwolnienie z VAT

Podstawę poprawnego rozliczenia podatkowego firmy stanowi profesjonalna księgowość. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest zaangażowanie biura rachunkowego, takiego jak Donir, które kompleksowo zajmie się obsługą finansów przedsiębiorstwa. Nic nie jest w stanie zastąpić współpracy ze specjalistami z branży rachunkowości, przedsiębiorcy powinni jednak wiedzieć o możliwościach w zakresie rozliczeń oraz opodatkowania.

Przedmiotowe zwolnienie z podatku VAT obejmuje czynności wymienione w art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wykonywanie ich przed przedsiębiorcę w ramach działalności gospodarczej zwalnia z obowiązku płacenia VAT. Należą do nich między innymi usługi techników dentystycznych w ramach wykonywania zawodu oraz dostawa protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez techników czy dentystów. Wśród zwolnionych czynności znajduje się również nauczanie języków obcych, a także wynajmowanie i wydzierżawianie nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Zwolnieniem podmiotowym objęci są natomiast przedsiębiorcy, których sprzedaż w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 200 tysięcy złotych.

Zwolnienie z VAT w kolejnej działalności

Firmy rozpoczynające swoją działalność mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług. W przypadku zakładania przez kolejnej jednoosobowej firmy po zakończeniu działalności poprzedniej mamy do czynienia z trzema sytuacjami: gdy w poprzedniej działalności przedsiębiorca był czynnym płatnikiem VAT, gdy był on zwolniony podmiotowo oraz gdy był on zwolniony przedmiotowo.

W pierwszej sytuacji zwolnienie z podatku VAT jest możliwe, jeśli nowa działalność gospodarcza spełnia wszystkie poniższe warunki:

  • upłynął rok od momentu utraty prawa do zwolnienia lub dobrowolnej rezygnacji z niego;
  • wartość sprzedaży netto w roku poprzedzającym ponowne założenie firmy nie przekroczyła 200 tysięcy złotych;
  • podatnik nie wykonuje czynności określonych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.

Jeśli przedsiębiorca był natomiast podmiotowo lub przedmiotowo zwolniony z podatku VAT, może być z niego zwolniony w trakcie prowadzenie kolejnej działalności, jeśli:

  • w przypadku zwolnienia przedmiotowego – kontynuowany jest profil działalności określonej art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, ale nie jest on rozszerzony o czynności z art. 113 ust. 13 tej ustawy;
  • w przypadku zwolnienia podmiotowego – wysokość sprzedaży netto w roku poprzedzającym rok ponownego założenia działalności nie przekroczył 200 tysięcy złotych, a działalność nie została poszerzona o usługi objęte ustawowo podatkiem VAT.

Jeśli jednak nie jest możliwe zwolnienie z VAT, przedsiębiorcy muszą pamiętać o ujęciu tego podatku w prowadzonej księgowości. Tylko poprawnie prowadzona ewidencja VAT pozwala określić wysokość należnego podatku od towarów i usług.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz