Wakacje w Toskanii. Najpiękniejsze miejsca, które musisz zobaczyć

Wakacje w Toskanii. Najpiękniejsze miejsca, które musisz zobaczyć

Toskania to najprawdopodobniej najpiękniejszy region we Włoszech. Zielone pagórki, drzewka oliwne, cyprysowe lasy, średniowieczne miasteczka, piękne plaże wybrzeża – w tym miejscu znajdziemy wszystko to, co najlepsze w tym kraju. Marzą ci się wakacje w Toskanii? Zobacz nasz przewodnik i przeczytaj, jakie atrakcje czekają na ciebie w tym regionie, gdzie znajdziesz najpiękniejsze cyprysowe drogi i najsmaczniejsze wino.

Gdzie leży Toskania?

Toskania, jeden z najbardziej znanych regionów na świecie, położony jest w środkowych Włoszech. Obszar ten rozciąga się od Apeninów aż do Morza Tyrreńskiego, przyciągając turystów z całego świata pięknymi krajobrazami, uroczymi średniowiecznymi miasteczkami, pysznym winem i plażami na wybrzeżu.

Krajobraz Toskanii jest zróżnicowany – znajdziemy tutaj zarówno góry pokryte drzewami iglastymi, wzgórza z gajami oliwnymi, położone w dolinach miasta i kurorty przyciągające turystów spragnionych kąpieli na wybrzeżu. Sezon turystyczny trwa tutaj od Wielkanocy aż do października, a łagodny klimat sprawia, że podróżowanie po tym regionie to czysta przyjemność.

Mówi się, że Toskania to symbol włoskości. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, niezależnie od tego, czy marzymy o spokojnych wakacjach w gospodarstwie agroturystycznym czy ekskluzywnym SPA na wybrzeżu. Wakacje w Toskanii możemy spędzać aktywnie, zwiedzając zabytkowe miasteczka lub oddać się błogiemu lenistwu na jednej z plaż. Marzy Ci się wycieczka do Toskanii? Sprawdź oferty biur podróży.

Co zobaczyć w Toskanii? Najpiękniejsze miejsca

Droga do Bolgheri i dolina Val d'Orcia

Toskania kojarzy nam się z pięknymi krajobrazami, przedstawiającymi malownicze zielone pagórki poprzecinane krętymi drogami obrośniętymi cyprysami. Gdzie zobaczymy takie widoki na żywo? 

Na zachodnich krańcach regionu, kilka kilometrów od plaży w Marina di Bibbona, rozpoczyna się droga przez niektórych uważana za najpiękniejszą w całych Włoszech. Obsadzona z dwóch stron cyprysami, malowniczo położona na wzgórzach Viale dei Cipressi, droga prowadzi do urokliwego miasteczka Bolgheri. 

Z pięknych krajobrazów słynie dolina Val d'Orcia. Spotkamy tutaj oliwne gaje, aleje cyprysów, winnice i wiejskie miasteczka, którym udało się zachować sielski klimat prowincji. Najsłynniejsze punkty widokowe, z których możemy podziwiać pocztówkowe krajobrazy to między innymi agriturismo Baccoleno, droga w okolicach Montichciello, gospodarstwo Poggio Covili i Chianciano Terme.

Val d'Orcia

Gorące źródła Bagni San Filippo

Niespełna 30 kilometrów od Pienzy, u stóp wygasłego wulkanu Monte Amiata, znajduje się miasteczko Bagni San Filippo. To właśnie tam możemy znaleźć białą kaskadę Fosso Bianco utworzoną przez wpływającą do rzeki gorącą wodę geotermalną, z licznymi basenami, w których bezpłatnie można zażywać gorących kąpieli. 

Spływająca po skałach woda tworzy w tym miejscu wodospady i małe zbiorniki, w których woda jest cieplejsza, im wyżej są położone. Białe formacje skalne tworzą niesamowity kontrast z soczystą zielenią lasu - nic dziwnego, że kąpieli zażywali tutaj m.in. Wawrzyniec Wspaniały, Wielki Książę Ferdynand II czy Cosimo I de Medici. Wody termalne w Bagni San Filippo posiadają lecznicze właściwości dzięki zawartości siarki i wapnia. Wpływają one dobroczynnie na układ oddechowy, leczenie naczyń krwionośnych oraz bóli reumatycznych.

Fosso Bianco ukryte jest w lesie na obrzeżach miasta, dlatego to idealne miejsce na relaks po całodziennym zwiedzaniu czy po prostu spokojną kontemplację natury. Jeśli chcemy się wyciszyć lub mamy ochotę na piknik na łonie natury, wizyta w gorących źródłach będzie świetnym pomysłem. Pamiętajmy jednak, by przyjść jak najwcześniej - latem może być tam sporo ludzi.

Stolica Toskanii - Florencja 

Florencja nazywana jest perłą Toskanii. To właśnie tutaj niegdyś narodził się renesans, to właśnie tutaj tworzyli Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Dzieła sztuki możemy w mieście spotkać na każdym kroku i jeśli tylko mamy czas - warto zostać tutaj dłużej, niż jeden dzień. Jeśli kochasz piękną architekturę i sztukę - z pewnością zakochasz się również we Florencji.

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Florencji jest katedra Santa Maria del Fiore. W skład kompleksu katedralnego wchodzą m.in. baptysterium, kopuła, dzwonnica, krypta pod katedrą i oczywiście sama katedra. Na kopułę, jak i dzwonnicę można wejść, by podziwiać z ich szczytu piękne widoki. Wcześniej warto jednak zarezerwować godzinę wejścia, szczególnie w szycie sezonu, gdy turystów jest najwięcej.

Na południe od katedry rozciąga się zabytkowe centrum Florencji. To właśnie w nim znajdziemy Pałac Vecchio - drugą największą atrakcję miasta. Pałac powstał w XIX w. i początkowo służył jako ratusz. To imponująca budowla, w których zobaczymy pomieszczenia wypełnione dziełami sztuki, wykopaliska archeologiczne a przed wejściem - kopię rzeźby Dawida.

Inne zabytki, które warto zobaczyć we Florencji, to m.in.: Pałac Uffizi, kościół Orsanmichele, Oratorium Buonomini di San Martino i Bazylika San Lorenzo. Amatorzy historii sztuki z pewnością powinni zatrzymać się tu na dłużej.

Florencja

Krzywa wieża w Pizie

Historia Pizy sięga czasów Etrusków, jednak największy rozkwit miasta przypadł na X-XII w. - wówczas miasto było jedną z potęg morskich i handlowych Europy. To właśnie w tym okresie w Pizie powstały najpiękniejsze budowle, z których część przetrwała do dziś. Znajduje się tutaj również jeden z najstarszych działających uniwersytetów na świecie, do którego uczęszczał m.in. słynny Galileusz.

Najbardziej znanym symbolem Pizy jest oczywiście krzywa wieża. Jest to jednak jeden z czterech budynków (znajdziemy tutaj również katedrę, baptysterium oraz cmentarz), które możemy podziwiać na Placu Katedralnym, zwanym też Polem Cudów i wpisanym na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Od strony zachodniej plac otoczony jest średniowiecznym murem z bramą Porta Nuova. Na północ od niej znajduje się historyczna brama Porta Del Leone.

Będąc w Pizie, warto zobaczyć również plac Piazza dei Cavallieri, który od czasów średniowiecznych był najważniejszym placem w mieście. Otaczają go Palazzo della Carovana - pałac z fasadą, którą zaprojektował Giorgio Vasari, uważaną za jeden z najlepszych przykładów włoskiego renesansu, Palazzo dell’Orologio, czyli Pałac Zegarowy i kościół Santo Stefano dei Cavalieri.

Miasteczko San Gimignano

San Gimignano, ze względu na charakterystyczne wysokie wieże, nazywane jest również średniowiecznym Manhattanem. Wieże zostały zbudowane w XIII-XV w. przez zamożnych mieszkańców. Pełniły one funkcje obronne a także podkreślały znaczenie i zamożność ich właściciela. Dawniej było ich 72, dzisiaj pozostało jedynie 14. Najwyższe z nich możemy zobaczyć przy placu Piazza del Dumo

Miasteczko jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Europy. To sprawia, że spacer po nim jest niesamowitym przeżyciem. Oprócz wież warto tutaj zobaczyć plac Piazza della Cisterna wraz z murowaną studnią z XIII w., romański kościół kolegiacki Santa Maria Assunta z XII w. z cennymi freskami autorstwa kilku artystów, w tym: Bartola di Frediego a także budynek nowego ratusza z przełomu XIII i XIV w. wewnątrz którego mieści się muzeum i sale ozdobione freskami z XIV w. obrazującymi polowanie króla Neapolu Karola Andegaweńskiego.

W przerwie od zwiedzania warto posmakować tutejszych lodów i produkowanego w regionie wina Vernaccia o orzechowym posmaku.

San Gimignano

Kamieniołomy w Carrara

Carrara nie jest najsłynniejsze, ani najpiękniejsze miasto w Toskanii, jednak będąc w okolicy, warto się tutaj wybrać. Miasteczko położone jest na nadbrzeżnych wzniesieniach Alp Apuańskich, w północnej części Toskanii, na wybrzeżu Morza Liguryjskiego. Możemy tutaj plażować, zwiedzać urokliwe kamieniczki lub wybrać się na wycieczkę do kamieniołomu. To właśnie tutaj wydobywa się jeden z najcenniejszych marmurów na świecie - marmur kararyjski, który podobno znali już Etruskowie. W białym kamieniu rzeźbił swego czasu sam Michał Anioł.

Najpiękniejszym miejscem starego miasta w Carrara jest XVI-wieczny Piazza Alberica - plac otoczony kamienicami z XVII i XVII w. z cennym chodnikiem inkrustowanym marmurem. Warto tutaj zwiedzić także romańsko-gotycką katedrę pokrytą białym i szarym marmurem i pełną marmurowych posągów, a także średniowieczny zamek Malaspina.

Aby dostać się do jednego z kamieniołomów, powinniśmy jechać w stronę miejscowości Colonnata i wysiąść tuż przed nią, przy Visita Cava. Obok kopalni znajduje się tam olbrzymia niecka marmurowa, której dno i brzegi zostały wycięte pod kątem prostym za pomocą pił.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz