Wakacje marzeń. O czym śni 11 000 wczasowiczów?

Wakacje marzeń. O czym śni 11 000 wczasowiczów?

Czas relaksu, odpoczynku i błogiego nic nierobienia to cechy przypisywane wyprawom podczas urlopów. Przeprowadzone niedawno badania dotyczące preferencji wczasowiczów odkryły niezbyt zaskakujące wypowiedzi. 11 000 wczasowiczów z 11 krajów wskazało wiele podstawowych cech, które determinują wypoczynek, wśród nich: towarzystwo, gościnność czy bezpieczeństwo.

Badania wczasowiczów

W celu poszerzenia wiedzy na temat preferencji osób wypoczywających na urlopach Chorwacka Wspólnota Turystyczna przeprowadziła badania na temat idealnych wakacji. Przebadano 11 000 wczasowiczów z 11 krajów. „Badanie pokazało, że przepis na idealnie wakacje to połączenie osób, z którymi się podróżuje oraz gościnności ze strony lokalnych mieszkańców. Każdy z tych dwóch czynników wskazało 84% respondentów – wspomina komunikat prasowy.

Na pierwszym jednak miejscu determinantów wakacyjnego wypoczynku respondenci wspomnieli bezpieczeństwo (85% badanych). „Wysoki poziom bezpieczeństwa i słynący z gościnności lokalni mieszkańcy sprawiają, że to właśnie Chorwacja jest idealnym kierunkiem podróży dla każdego, kto pragnie być ciepło przyjęty i nie odczuwać lęku związanego z potencjalnymi zagrożeniami. Kraj ten znalazł się w top 10 celów podróży wskazanych przez podróżnych z 11 krajów, a pozytywnie ocenia ją aż 82% odwiedzających” – podkreśla Chorwacka Wspólnota Turystyczna.

Typy wczasowiczów

Badania CWT pozwoliły na określenie kilku typów wczasowiczów. W komunikacie opublikowanym na postawie wyników przedstawiają się one następująco:

  • Autentyczny - to typ, który pragnie poczuć miejscowy klimat, doświadczając lokalnych atrakcji, próbując regionalnej kuchni czy poznając miejscowe zwyczaje. Podczas podróży najbardziej ceni przyjaznych mieszkańców (85%). Według badania, w cechach tych przodują Włosi, którzy chętniej zawierają nowe przyjaźnie (41% badanych).
  • Głowa rodziny - uwielbia spędzać czas z rodziną. Ważne dla niego jest, by wszyscy członkowie rodziny dobrze się bawili, a przede wszystkim czuli bezpiecznie w kraju, w którym wypoczywają (najważniejszy czynnik podróży dla 92%). Badanie wykazało, że Polacy i Norwegowie są bardziej skłonni podróżować z rodziną niż inne badane nacje.
  • Łowca przygód - częściej jest mężczyzną (57%) niż kobietą i docenia wypoczynek na świeżym powietrzu - na plaży, w wodzie, czy innym ciekawym miejscu. Kocha przyrodę, a wyjazd wakacyjny to dla niego ucieczka od codziennej rutyny. Podczas wyjazdu aktywnie poszukuje przygód i adrenaliny (priorytet dla 85%). Według badania, mieszkańcy Norwegii najlepiej pasują do tego typu wczasowiczów spośród badanych nacji. W tym kontekście nie dziwi fakt, że Norwegowie dużo mniej przejmują się tym, że znajdą się w miejscu, gdzie nikt ich nie rozumie (33%) niż podróżnicy z innych krajów (20%).
  • Romantyk - częściej jest kobietą (55%), a wypoczynek z odpowiednią osobą traktuje jako najważniejszy czynniki podróży (89%), podobnie jak bezpieczeństwo (88%). Ponad połowa (51%) wybiera romantyczne zakątki, bądź odpowiednio odosobnione, co pozwala jeszcze bardziej cieszyć się z wypoczynku. Badanie pokazała, że Austriacy, Szwajcarzy i Szwedzi to więksi romantyczni podróżniczy niż inne badane nacje.
  • Uzależniony od kultury - dotyczy w tym samym stopniu kobiet co mężczyzn (po 50%). Kochają sztukę, kulturę i historię. Najchętniej spędza czas, zwiedzając muzeum albo na zorganizowanej wycieczce (52%). Zaledwie 6% z nich zdecydowałoby się na wypoczynek w okresie zimowym, większość wybrałaby inne pory roku. Doświadczanie nowych wrażeń jest ważne dla 85% podróżujących, odznaczających się zamiłowaniem do kultury. Według badania Holendrzy i Brytyjczycy częściej stawiają na kulturę podczas podróży niż inne przebadane nacje.
  • Plażowicz - marzy głównie o słońcu, palmach i plaży. Dla tego typu podróżnika najważniejszy do zabrania w podróż jest… kostium kąpielowy (64%), jego walizkę dopełnia ręcznik plażowy, krem do opalania i japonki. Dla 93% z nich najważniejszym czynnikiem podróży jest oczywiście odpowiednia pogoda. Prawie połowa podróżników, nastawionych na wypoczynek na plaży (47%) wybrałaby się w podróż podczas lata, niż o innej porze roku, spędzając wolny czas właśnie na plaży (75%).
  • Młody bóg - jeżeli wypoczynek to w lecie (39%) i raczej nie w zimie (6%). Dla młodych ludzi, nieskrępowanych jeszcze żadnymi zobowiązaniami, jednym z najważniejszych czynników udanego wyjazdu jest odpowiednie towarzystwo (9 na 10 badanych), jak również wypoczynek na wybrzeżu (85%). W dzień poszukują atrakcji, a w nocy gorących imprez. Ich towarzyszem podróży musi być smartfon. Spośród badanych mieszkańcy Francji częściej oceniają siebie jako imprezowiczów niż inne nacje, które wzięły udział w badaniu. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie Francuzi częściej pakują do walizek imprezowe ciuchy (26%) niż przedstawiciele pozostałych 10 krajów (średnio 12%), takich jak Włochy, Wielka Brytania czy Niemcy.

Polak wczasowicz

Polacy planując wyjazdy, koncentrują się głównie na warunkach pogodowych. „Podczas wyjazdu musi być słonecznie, dlatego najczęściej wybierają się w podróż latem. Pragną tym samym uwolnić się od codzienności i przebywać na świeżym powietrzu” – tak krótko można podsumować polskich urlopowiczów na podstawie raportu CWT. Dodatkowo badania wykazały, że polski podróżny jest amatorem „nowych, ekscytujących miejsc” oraz osobą zawsze planującą i kontrolującą swoje wydatki.

Tekst powstał na podstawie informacji prasowej Grayling Poland.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze (2)
Dodaj komentarz
Łukasz K.
Łukasz K.
29.01.2016
Zaliczam się do plażowicza :D
Kasia K.
Kasia K.
11.02.2016
Jestem wszystkim po trochu - Romantyk lekko Uzależniony od kultury, gdy już znudzi się byciem Plażowiczem udającym się na Łowy Przygód:-)