Artykuł sponsorowany

Wady wzroku – gdzie i do kogo się udać na badania okulistyczne?

Wady wzroku – gdzie i do kogo się udać na badania okulistyczne?

Optyk, okulista, optometrsyta – wszyscy ci specjaliści zajmują się oczami, jednak do kogo się udać, aby móc cieszyć się jak najlepszą jakością widzenia. Wzrok to jeden z najcenniejszych dla nas zmysłów, dlatego warto się zastanowić, komu powierzymy badanie oczu, a także, kto i czym się tak właściwie zajmuje. O tym dziś będzie mowa w poniższym artykule.

Wielu specjalistów – jeden cel

Lekarz okulista to oczywisty wybór, jeżeli czujemy pogarszającą się ostrość widzenia lub odczuwamy jakikolwiek inny dyskomfort związany z naszymi oczami. Lekarz okulista zajmuje się w głównej mierze diagnostyką oraz leczeniem chorób oczu. Decyzja o tym, czy powinniśmy nosić okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe również zależy właśnie od okulisty, który wykonawszy niezbędne badania wykrył wady wzroku, a także zalecił konieczność wdrożenia leczenia.

Optometrsyta według definicji zajmuje się badaniem refrakcji, czyli zaburzeń widzenia – zamazany obraz, zmęczone oczy oraz zez to główne pole manewru dla optometrystów. Specjalista ten ma odpowiednie uprawnienia, aby wykonać badanie okulistyczne i na ich podstawie wypisać receptę na odpowiednie okulary lub soczewki. W przypadku stwierdzenia poważniejszych wad wzroku kieruje pacjenta dalej do lekarza okulisty lub innego lekarza oczu, gdyż optometrsyta nie ma uprawnień do leczenia chorób oczu, a jedynie ich diagnozy. W wielu krajach to właśnie optometrysta jest pierwszym wyborem dla osób odczuwających dyskomfort związany z jakością widzenia, czyli odwrotnie niż w naszym kraju.

Oprócz tych najbardziej znanych specjalistów od oczy, ale istnieją również inni, jak choćby ortoptysta zajmujący się rehabilitacją i ćwiczeniem wzroku, a także tyflopedagog, który jest terapeutą widzenia szczególnie u ludzi niewidomych oraz słabowidzących.

Z czym udać się do optyka?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, z czym optyk może nam pomóc. W dużym skrócie: optyk zajmuje się w głównej mierze wykonywaniem okularów na podstawie recepty od lekarza okulisty lub od optometrysty. Dobry salon optyczny, jak choćby Oczko pomoże nam również dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe, a także oprawki okularowe idealnie dopasowane do kształtu naszej twarzy.

Warto pamiętać, że optyk nie zajmuje się stricte badaniem wzroku, choć może się zdarzyć, że posiada stosowne uprawnienia uzyskane na studiach podyplomowych. W takim wypadku mamy do czynienia z optomestrystą, czyli osobą potrafiącą dobrać odpowiednie szkła do naszych okularów korekcyjnych. Dobry optyk zajmuje się nie tylko sprzedażą oraz wykonywaniem okularów, ale oferuje również możliwość naprawy już posiadanych oprawek lub wymianę porysowanych szkieł na nowe z taką samą mocą.

Jak wybrać dobry salon optyczny?

Odpowiednio dobrane okulary to kluczowa kwestia dla osób dotkniętych różnego rodzaju wadami wzroku, dlatego warto zastanowić się, komu powierzyć to ważne zadanie. Na co więc zwrócić uwagę poszukując odpowiedniego miejsca na zakupy?

  • Asortyment: szkła poliwęglanowe, plastikowe, progresywne, z antyrelfeksem i filtrem UV, dla kierowców, czy do czytania – szeroka gama oprawek okularowych oraz szkieł do pozwoli dopasować okulary idealnie do naszych potrzeb.
  • Podejście do klienta: kupując nowe okulary wiele osób odczuwa stres związany z większym wydatkiem, a także koniecznością przymierzania okularów, warto, więc wybierać salony optyczne, w których wiedza oraz doświadczenie sprzedawców potrafią ukoić nerwy klienta; dobry optyk prowadzi dogłębny wywiad z klientem.
  • Opieka posprzedażowa: chodzi tu głównie o ubezpieczenie na całe okulary lub choćby na same szkła, w końcu wypadki chodzą po ludziach, a zakup nowych okularów to spory wydatek; warto też zwrócić uwagę czy salon zajmuje się również naprawą okularów. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz