Materiał Partnera

Wady serca u dzieci – jak są rozpoznawane?

Wady serca u dzieci – jak są rozpoznawane?

Wady serca mogą być wrodzone lub nabyte. Dotyczą one nieprawidłowej budowy serca. U wielu osób takie wady można zdiagnozować już w dzieciństwie, a nawet zaraz po uroczeniu. Czasem jednak wada ujawnia się dopiero z czasem. Jakie objawy są typowe dla wad serca? Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę? Odpowiedzi znajdziecie czytając nasz krótki artykuł.

Wady wrodzone

Wrodzone wady serca najczęściej są diagnozowane już u noworodków. Takie wady rozwijają się w momencie kształtowania się mięśnia sercowego, czyli od trzeciego do ósmego miesiąca życia płodu. Takie wady trudno wykryć. Istnieją jednak objawy, które mogą to ułatwić, takie jak szmery w sercu, nazywane także szmerami organicznymi. Lekarz może usłyszeć w trakcie badania dziecka. Takie szmery najczęściej świadczą o zwężeniu ujść tętniczych, czy o niedomykalności zastawek przedsionkowo-komorowych. Powodem szmerów może być też drobny ubytek w przegrodzie przedsionkowo-komorowej. Innym objawem jest sinica ośrodkowa, pojawiająca się już u niemowląt. Niepokojącym objawem powinien być też dla nas świst w trakcie oddychania, lub deformacje klatki piersiowej u dziecka. Bardzo dobrym kardiologiem dziecięcym jest Weronika Beszter, lek. med. Spec. Pediatrii. To świetny specjalista, któremu możemy zaufać.

Objawy wad serca u starszych dzieci

Wymienione wyżej objawy zaobserwować można już u niemowląt, ponieważ dotyczą one wad wrodzonych. Są jednak także wady – wrodzone lub nabyte – które ujawniają się znacznie później. U starszych dzieci objawem wad serca mogą być omdlenia, szmery skurczowe, ale także zaburzenia oddychania, obniżona sprawność ruchowa, szybkie męczenie się, bóle w klatce, zaburzenia rytmy serca, trudność z przybieraniem na wadze, powiększenie wątroby czy nieprawidłowe tętno. Jeśli tego typu problemy pojawiają się u naszego dziecka, może to oznaczać, że ma ono wadę serca. Taka wada – niezależnie od tego, czy wrodzona, czy nabyta, najczęściej wymaga specjalistycznego leczenia. Im szybciej zostanie wykryta, tym większe są szansę, że uda się ograniczyć jej skutki i nie dopuścić do rozwoju problemu, co mogłoby stanowić poważne ograniczenia w dorosłym życiu dziecka. Właśnie dlatego odpowiedzialny rodzic powinien obserwować swoje dziecko i regularnie zabierać je na kontrole u lekarza. Pamiętajmy, że z wadami serca można żyć, trzeba jednak trzymać się zaleceń kardiologa i regularnie się badać. Zlekceważenie problemów tego typu może doprowadzić do tragedii.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Mickiewicza 23
tel. 604 462 740
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz