Materiał Partnera

Wady refrakcji – czym są i jak się je bada?

Wady refrakcji – czym są i jak się je bada?

Wady wzroku nie są niczym nowym. W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi zmaga się z tym problemem. Jednak należy wiedzieć, że nie każdy ma taką samą wadę wzroku. Wyróżnić można kilka wad refrakcji, które powodują, że osoby z tymi przypadłościami mają problemy ze wzrokiem, najczęściej objawiające się niewyostrzonym widzeniem lub docierają do nich rozmazane obrazy. Jakie są wady wzroku i jak się je bada?

Wady wzroku

Bez trudu zauważyć można, że nie wszyscy mają dobry wzrok. Osoby noszące okulary lub szkła kontaktowe mają wadę wzroku, jednakże ich problemy mogą być rozmaite. Najczęściej problem dotyczy ostrości widzenia. Za prawidłowe, ostre widzenie odpowiadają dwa podstawowe mechanizmy, którymi są refrakcja i akomodacja. W przypadku wadliwego działania któregoś z tych mechanizmów powstaje wada wzroku. Najczęstsze, a zarazem najważniejsze wady wzroku związane z akomodacją i refrakcją to:

  • nadwzroczność,
  • krótkowzroczność,
  • astygmatyzm,
  • starczowzroczność.

Nadwzroczność nazwana hypermetropią polega na tym,że gałka oczna jest mała i promienie świetlne zbiegają się za siatkówką. W krótkowzroczności gałka oczna jest duża i promienie świetle zbiegają się przed siatkówką jest to krótkowzroczność osiowa związana z budową oka. Istnieje również krótkowzroczność refrakcyjna związana z napięciem akomodacyjnym u osób które długi czas spędzają przy komputerze,laptopie, telefonie komórkowym.

Astygmatyzm to inaczej niezborność. Ta wada wzroku powstaje w wyniku zaburzonej symetrii oka. Astygmatyzm polega na tym, że promienie światła inaczej załamują się w pionie, a inaczej w poziomie. Efektem tego jest rozmycie obrazu w jedną stronę, a także zniekształcenia widzenia, jak np. deformacje prostych linii. Starczowzroczność to zmniejszenie się zdolności soczewki do akomodacji, który wynika z utraty jej elastyczności. Elastyczność soczewki tracimy wraz z wiekiem. Osoby zmagające się z tą wadą wzroku mają problemy z widzeniem z bliska oraz czytaniem i oglądaniem niewielkich rzeczy.

Badanie refrakcji oka

W celu sprawdzenia, czy mamy wadę wzroku i jaka ona jest, udajemy się do okulisty. Badaniem refrakcji oka zajmuje się m.in. Okulista Lek. Med. Katarzyna Kożuchowska. Podstawową i jednocześnie bardzo popularną metodą badania wzroku jest wykorzystanie tablic z literami. Na tablicach w rzędach znajdują się litery. W każdym kolejnym rzędzie litery są coraz mniejsze. Dużą tablicę z literami pacjent ogląda z około 6 m. Im mniejsze litery widzimy, tym lepsza jest ostrość naszego wzroku.

W sytuacji , gdy okulista  podejrzewa,że mamy wadę  wzroku wykonuje  komputerowe badanie wzroku ,które umożliwia stwierdzenie jak duża jest wada wzroku oraz da możliwość dopasowania odpowiednich szkieł korekcyjnych.

Po dobraniu szkieł korekcyjnych , okulista wykonuje pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badania w lampie szczeliowej przedniego odcinka gałki ocznej oraz badania dna oka i pola widzenia.

W moim gabinecie okulistycznym wykonuję  badania  widzenia zmierzchowego i olśnienia dla kierowców kategorii A,B,C,D

Opracowanie:
Głubczyce, Sienkiewicza 1
tel. 604 470 588
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz