Materiał Partnera

Wady i zalety spółek. Jak sobie poradzić z założeniem spółki?

Wady i zalety spółek. Jak sobie poradzić z założeniem spółki?
W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się zakładanie własnych działalności. Przedsiębiorczość polaków wzrasta z każdym rokiem i znacznie więcej osób przechodzi na własny biznes, niż wcześniej. Jednak nie zawsze mamy możliwość, aby polegać jedynie na sobie. W takim wypadku potrzebna jest pomoc innych przedsiębiorczych osób. Gdy chcemy mieć wspólnika w biznesie, optymalnym rozwiązaniem będzie założenie spółki. Jak to zrobić?

Rodzaje spółek

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest dobra dla małych biznesów. Myśląc o zakładaniu większego interesu, z większą ilością oddziałów, jedna osoba może już sobie nie poradzić. Wtedy warto pomyśleć o założeniu spółki, co przekłada się na większą ilość klientów, czyli większy potencjalny zysk. Trzeba również pamiętać, że w razie kłopotów finansowych – w przypadku spółki z o. o. - nie odpowiadamy własnym majątkiem, ponieważ spółka ma własną osobowość prawną. Są oczywiście jeszcze inne rodzaje spółek, takie jak spółka cywilna, jawna czy akcyjna, jednak zazwyczaj to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najlepsza w prowadzeniu. Oraz – co ważne – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma najmniejszy minimalny kapitał zakładowy, wynoszący 5000 złotych. W spółce akcyjnej na przykład, kapitał zakładowy musi wynosić już 100 tysięcy złotych.

Jak założyć spółkę?

Mamy dwie opcje: założenie spółki przez internet, a konkretniej przez system S24, i zasięgnięcie pomocy notariusza. Pierwszy sposób trwa zazwyczaj kilka-kilkanaście dni i jest nieco tańszy, jednak mamy wtedy bardzo ograniczone pole manewru jeśli chodzi o kształtowanie umowy spółki. Wtedy również możemy wnieść jako kapitał spółki jedynie gotówkę. Możemy więc udać się do notariusza, który profesjonalnie pomoże założyć spółkę. W tym przypadku musimy się liczyć z dodatkowym kosztem jakim jest taksa notarialna. Proces trwa też nieco dłużej. Jednak tutaj mamy możliwość wniesienia do kapitału spółki rzeczy materialnych, takich jak na przykład specjalistyczny sprzęt.

Założenie spółki to jednak nie koniec.

Ważne jest również jej dalsze prowadzenie. Mało kto jest jednak w stanie samemu poradzić sobie ze wszystkimi zawiłościami prawnymi dotyczącymi późniejszej działalności spółki. W takim wypadku warto pójść do kancelarii adwokackiej – jak na przykład Marta Otto Kancelaria Adwokacka – która rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące prawa handlowego i prawa umów, oraz w razie potrzeby, będzie reprezentować nas w sądzie.
Opracowanie:
Szczecin, Kaszubska 4 lok. 3
tel. 691 657 693
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz