Artykuł sponsorowany

W prostych słowach: Dyrektywa CPR i nieporozumienia z nią związane.

W prostych słowach: Dyrektywa CPR i nieporozumienia z nią związane.

Najważniejsze jest to, iż Dyrektywa CPR (z ang. Construction Products Regulation) obliguje producentów  a nie użytkowników, czyli obowiązuje fabrykę kabli a nie dotyczy projektantów instalacji. CPR jest rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego nr 305/2011 z 2011 roku, odnoszącym się do wyrobów budowlanych, które te wyroby klasyfikuje, oraz określa przepisy dotyczące metod ich badania.

Dla przewodów i kabli, rozumianych jako wyroby budowlane, przepisy te definiuje norma EN 50575.

Ani CPR ani powyższa norma nie oznacza, że od teraz w instalacjach elektrycznych oraz instalacjach niskoprądowych, teletechnicznych mamy obowiązek projektować tylko nowe typy przewodów.

Obecnie (styczeń 2021) w Polsce, podobnie jak w innych krajach UE, nie ma przepisu określającego, gdzie i na jakich zasadach projektować nowe przewody. Słowem nie ma obowiązku ich stosowania.

Istnieje Polska norma SEP-E-007, która nie jest obowiązkowa; SEP nie jest organem ustawodawczym ani powołanym do tworzenia przepisów prawa.

Tymczasem niektórzy projektanci zaczynają automatycznie zamieniać wszystkie przewody na znacznie droższe odpowiedniki nowego typu. Na dodatek bezpodstawnie stosując ich najwyższą klasę znacząco zwiększają koszt inwestycji. Być może wynika to z niezbyt wnikliwego śledzenia przepisów lub niewystarczającego informowania ustawodawców o sensie wprowadzanych zmian.

Norma EN50575 dzieli przewody na klasy według poniższej tabeli.

Przechwytywanie

Według dobrowolnej normy SEP-E-007 klasa Dca obejmuje wszystkie budynki typ ZL, wysokie (W) i wysokościowe (WW), za wyjątkiem dróg ewakuacyjnych, na których wymagana jest klasa B2ca. W mniejszych budynkach: o mniejszej ilości kondygnacji, oraz produkcyjne, magazynowe i inwentarskie wystarczy klas Eca , czyli tradycyjne YDY, YKY.

W firmie PROELTECH projektujemy nadal stosując tradycyjne typy przewodów, oszczędzając inwestorom drastycznego wzrostu kosztów, jeśli warunki ochrony pożarowej nie stanowią inaczej. 

W uzupełnieniu: znak CE (francuskie Conformité Européenne) to deklaracja producenta, że wyrób spełnia wymagania CPR; zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Należy jednak uważać, by nie pomylić znaku CE z China Export.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz