Artykuł sponsorowany

W jakim celu wykonuje się meliorację pól uprawnych?

W jakim celu wykonuje się meliorację pól uprawnych?

Jakość oraz wielkość plonów rolnych zależą od wielu czynników. Na część z nich nie mamy wpływu – do tej grupy należy temperatura oraz opady deszczu. Są jednak takie, które możemy zmienić. Do tych należą warunki glebowe. Dzięki melioracji możemy poprawić możliwości produkcyjne gleby. Jest to zespół zabiegów związanych między innymi z regulacją stosunków wodnych.

Lepsze zdolności produkcyjne

Taki jest celu usług melioracyjnych prowadzonych przez firmę Creek-Melioracje. Ukształtowanie terenu niejednokrotnie uniemożliwia efektywne odprowadzanie wody z terenu pól uprawnych. To prowadzi do zalewania gruntów oraz długo utrzymującej się wilgotności. Dla wielu roślin uprawnych jest to niekorzystne środowisko, przez co nie mogą się one w pełni rozwijać. Efektem są ubogie lub niskiej jakości plony.

Nadmiar wody w jednym miejscu często tez wiąże się z niedoborem w innym miejscu. Melioracja pól uprawnych ma za zadanie ujednolicić jej poziom na całym terenie. Drenowanie gruntu prowadzi do obniżenia poziomu wód gruntowych, dzięki czemu rośliny lepiej się zakorzeniają. Dzięki temu czerpią one składniki odżywcze z głębszych partii ziemi. W górnych natomiast dzięki osuszaniu pojawia się powietrze, a to jest niezbędne w procesie rozkładu wielu nawozów.

Regulacja poziomu wody zapobiega ponadto rozwojowi procesów gnilnych, które wpływają negatywnie na obfitość plonów. Drenowanie pól umożliwia szybsze usunięcie wody powstałej w wyniku wiosennych roztopów. Efektem tego jest wczesne przygotowanie ternu pod uprawy i wydłużenie okresu wegetacyjnego.

Wszystkie te skutki melioracji prowadzą do jednego, a mianowicie poprawienia warunków produkcyjnych gleby wszędzie tam, gdzie ukształtowanie terenu uniemożliwia prawidłowy odpływ wód.

Drenaż pól rolnych

Musi być dobrze zaplanowany i wykonany przez doświadczoną firmę. Pamiętać musimy o zachowaniu równowagi. Zbyt duża wilgotność gleby jest szkodliwa, ale nadmierne jej wysuszenie również wpłynie negatywnie na nasze plony.

Projekt drenażu musi zostać stworzony w oparciu na kilku czynnikach, do których należą ukształtowanie pola, struktura gleby, rzędne terenu, głębokość oraz spadki. Dzięki temu drenaż pól dopasowywany jest indywidualnie do problemu i rodzaju gruntu, co zapewnia mu skuteczność w długoletniej eksploatacji.

W zakres melioracji gruntów wodnych wchodzi między innymi kopanie stawów, budowa zastawek i sieci drenażowych. Prowadzą one do ujednorodnienia warunków wodnych na polach. Instalacja podpowierzchniowej sieci melioracyjnej zwiększa powierzchnię uprawną – poszerza ją o tereny dotychczas zajmowane przez rowy melioracyjne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz