Materiał Partnera

W jakim celu należy przetłumaczyć dokumenty samochodowe

W jakim celu należy przetłumaczyć dokumenty samochodowe

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy wiąże się z koniecznością przedłożenia odpowiednich dokumentów w urzędzie celnym oraz wydziale komunikacji. Dokumenty wydane poza granicą Polski zawierają oznaczenia, które nie są jednolite z tymi stosowanymi w kraju, dlatego wymagają rozczytania oraz przetłumaczenia. Tłumaczeń poświadczonych dokonuje tłumacz przysięgły posiadający odpowiednie uprawnienia nadane przez Ministra Sprawiedliwości.

Najważniejsze dokumenty samochodowe

Podstawowe dokumenty, które należy dostarczyć do wydziału komunikacji w celu rejestracji samochodu, jest dowód rejestracyjny oraz dowód własności auta, np. umowa kupna. Do urzędu celnego należy także dostarczyć dokument poświadczający opłatę akcyzy na terenie kraju, z którego pochodzi pojazd. Istotne jest także dostarczenie świadectwa odprawy celnej, jeżeli samochód został zakupiony poza krajami Unii Europejskiej. Procedury te dotyczą nie tylko aut zakupionych i sprowadzonych z zagranicy, ale także tych otrzymanych w spadku lub w ramach darowizny, tłumaczą pracownicy Agencji Celnej Olmax

Tłumaczenia dokumentacji technicznej

Warto również postarać się o przedstawienie zarówno urzędowi celnemu, jak i wydziału komunikacji tłumaczenie dokumentacji technicznej, w tym tę, która zawiera dane związane z ostatnim przeglądem. Jeżeli nie dysponujemy taką dokumentacją, należy niezwłocznie poddać auto przeglądowi technicznemu w kraju, dzięki czemu możemy mieć pewność, że auto nie będzie stanowiło zagrożenia na drodze.

Jak można zdobyć tłumaczenie dokumentacji samochodowej

W zależności od oczekiwań poszczególnych Wydziałów Komunikacji wymagania związane z dokumentami mogą być różne. Czasami konieczne jest także przedłożenie tłumaczeń tablic rejestracyjnych lub kart pojazdu. Dlatego warto odpowiednio wcześniej upewnić się, co powinno zawierać się w składanej dokumentacji. Tłumaczeń dokumentów samochodowych w szczególnych wypadkach może dokonywać także polski konsul. Nierzadko zdarza się również, że usługi w tym zakresie oferują także agencje celne, które pośredniczą także w kontakcie interesanta z Urzędem Celnym.


Opracowanie:
Pruszków, Przejazdowa 25
tel. 22 759 51 46
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz