Artykuł sponsorowany

W jakim celu frezuje się kominy?

W jakim celu frezuje się kominy?

Komin to jedna z najważniejszych instalacji w domu. Niestety bardzo często traktujemy ją po macoszemu – nieumiejętnie ogrzewamy wnętrza, spalamy śmieci i zapominamy o regularnym czyszczeniu przewodu kominowego. Wszystko to sprawia, że zaczynają gromadzić się w nim duże ilości sadzy, co skutkuje zmniejszeniem się jego przekroju. W efekcie wzrasta zużycie paliwa, gdyż słabnie ciąg. Jak rozwiązać ten problem? Poddać komin frezowaniu.

Czym jest frezowanie komina?

Mówiąc najprościej, frezowanie to mniej inwazyjna metoda naprawy uszkodzonego komina. Korzystając z klasycznych technik regeneracji, powinniśmy zburzyć i odbudować górną część komina lub jedną z jego ścianek, by przywrócić instalacji pierwotną wydajność. A to dość kłopotliwe i kosztowne. Frezowanie komina jest dużo łatwiejszym zabiegiem. Polega na mechanicznym zwiększeniu średnicy przewodu kominowego poprzez jego rozwiercenie. Następnie komin trzeba uszczelnić metodą szlamowania lub przy użyciu nowego wkładu kominowego. Frezowaniem kominów zajmują się kominiarze. Najlepiej zlecić to zadanie specjaliście z dużym doświadczeniem. Celem tego zabiegu jest udrożnienie przewodu kominowego, co zwiększa przepływ spalin, a tym samym poprawia bezpieczeństwo domowników.

Kiedy warto zdecydować się na frezowanie komina?

Jak informuje specjalista z firmy Kominiarze – z usługi frezowania należy skorzystać wtedy, gdy zauważymy, że przewód kominowy nie radzi sobie z odprowadzaniem dymu. To typowy objaw niedrożności instalacji. Zabieg ten rekomendowany jest również w przypadku starych kominów, które są w nie najlepszym stanie technicznym. Koszt frezowania będzie niższy niż gruntowny remont całego przewodu kominowego. Ponadto taki zabieg warto rozważyć przy problemach z ciągiem. Jeśli jest on zbyt słaby, rozwiercenie komina powinno to zmienić. Frezowanie może okazać się konieczne także wtedy, gdy zdecydujemy się na wymianę kotła na piec gazowy lub olejowy o większej mocy. Zwykle potrzebują one szerokiego kanału kominowego, by efektywnie wydalać spaliny.

Ile kosztuje frezowanie komina?

Koszt frezowania komina uzależniony jest od różnych czynników. Kominiarze biorą pod uwagę wielkość komina, stopień jego uszkodzenia, rodzaj zastosowanych wkładów kominowych czy dostęp do dachu. Zwykle cena usługi ustalana jest indywidualnie, po wstępnych oględzinach instalacji. Warto dodać, że na całkowity koszt zabiegu składa się nie tylko samo frezowanie, ale też dokładny przegląd techniczny instalacji oraz próba szczelności. Poprawnie wykonana usługa to gwarancja bezpiecznej i długoletniej pracy instalacji grzewczej.

Opracowanie:
Tomaszów Mazowiecki, Rolna 40
tel. 607 300 076
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz