Artykuł sponsorowany

W jakich daniach można wykorzystać suszone grzyby?

W jakich daniach można wykorzystać suszone grzyby?

Wszelkie dania, w których wykorzystywane są grzyby świeże lub suszone najczęściej kojarzą się z kolacją wigilijną. Niezaprzeczalnie jest to poza rybami, jeden z podstawowych elementów świątecznych potraw. Niemniej jednak suszone grzyby równie doskonale sprawdzają się w codziennej, tradycyjnej kuchni polskiej. Należy je jednak odpowiednio przyrządzić przed dodaniem do pozostałych składników.

Przygotowanie suszu do gotowania

Podstawową czynnością, którą należy wykonać w pierwszej kolejności, jest moczenie grzybów. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na zanurzeniu ich po umyciu w letniej wodzie. Powinny w niej pozostać przez 3-4 godzin, choć niektóre szkoły kulinarne zalecają nawet ich moczenie przez całą noc. Susz musi po prostu zrobić się miękki oraz napęczniały. Pozostałą wodę należy odcedzić z zanieczyszczeń, które mogły się nagromadzić i wykorzystać ją do dalszego gotowania. Według staropolskiej receptury można też do tego procesu wykorzystać lekko osolone mleko. W nim grzyby muszą pozostać 4-5 godzin. Dzięki namoczeniu ich w ten sposób zyskają niepowtarzalnego aromatu oraz będą smakować jak przed ususzeniem.

Samo ich gotowanie powinno zająć około godziny na małym ogniu. Wszystko zależy także od gatunku grzybów oraz jakości suszu. Najlepiej wybierać towar od sprawdzonych producentów, na przykład markę Seweryn, która ma wieloletnie doświadczenie w przetwórstwie tego artykułu spożywczego. W trakcie obróbki termicznej należy usuwać pojawiającą się na wierzchu pianę. Kiedy grzyby całkowicie zmiękną, należy je odcedzić oraz ostudzić. Niezwykle cenny w przyrządzaniu potraw okazuje się wywar powstały w trakcie gotowania, ponieważ posłuży on do przygotowania zupy lub sosu. Taką wodę można również zamrozić i wykorzystać przy innej okazji.

Pomysły na dania z suszonymi grzybami

Potrawa, która nie zajmuje dużo czasu, a do tego jest niezwykle prosta w przygotowaniu to makaron z sosem grzybowym. Idealnie sprawdzą się tutaj suszone kurki lub maślaki. Do przyrządzenia sosu wykorzystuje się śmietankę kremówkę, podsmażoną wraz z grzybami cebulkę oraz przyprawy dobrane według upodobania. Podgrzybki to nie tylko idealny dodatek do tradycyjnego bigosu, ale również kaszy oraz ryżu. Zamiast pieczarek można je dodać na przykład do risotto. Rodzime leśne przysmaki z powodzeniem zastąpią grzyby mun w daniach azjatyckich. Z kolei pokrojone na cienkie paski będą dobrym nadzieniem dla kotletów mielonych, ziemniaczanych lub klusek. Borowiki zaś będą dobrze uzupełniać się smakiem z popularnymi pieczarkami w zrobionym z nich sosie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz