Materiał Partnera

W jaki sposób zadbać o higienę protez zębowych?

W jaki sposób zadbać o higienę protez zębowych?

Obecność protez zębowych wymaga szczególnej pielęgnacji. Jakość zabiegów higienicznych ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o trwałość komponentów. Co więcej, wpływa również na zdrowie pacjenta. Stanowi niezwykle ważną część profilaktyki schorzeń zębów. Dlatego też nie można bagatelizować tej kwestii i podejść do niej z dużą dbałością. Sposób postępowania uzależniony jest od rodzaju protez zębowych. Jak należy dbać o higienę protez zębowych?

Na co należy zwracać uwagę przy pielęgnacji ruchomych protez zębowych?

Protezy ruchome wymagają znacznie większego zaangażowania. Na określoną kwestię wpływa zmienny czas adaptacji protezy. Przebiega on od kilku dni do kilku tygodni. Jest to czas, w którym możemy dostrzec symptomy związane z nietolerancją ciała obcego. Zasadnicze objawy to podrażnienia, odruch wymiotny, zwiększona ilość wydzielania śliny, nieprawidłowe odczuwanie bodźców termicznych. W celu skrócenia tego czasu należy użytkować protezę przez całą dobę. Takie działanie wymusza dużą dbałość o higienę zarówno jamy ustnej, jak i protezy.

Dlatego po każdym posiłku proteza zębowa powinna być poddana higienizacji. Wykorzystuje się do tego celu specjalne, miękkie szczoteczki i pastę do zębów. Każdy element protezy musi być dokładnie oczyszczony. Trzeba uważać, żeby nie uszkodzić fragmentów protezy, które wykonane zostały z tworzywa sztucznego – podkreśla specjalista z kliniki Efekt Dentic. Na końcu trzeba przepłukać protezę strumieniem ciepłej wody. Gdy minie okres adaptacji protezę należy zdejmować na noc. Warto podkreślić, że ruchome protezy, co pewien czas należy czyścić specjalnym preparatem.

Czyszczenie stałych protez zębowych

W tym przypadku dużą uwagę zwraca się na obszar przydziąsłowy koron, a także mostów. Tam właśnie zbiera się płytka nazębna. Skuteczne działanie polega na właściwym czyszczeniu oraz nitkowaniu i masowaniu dziąseł. Warto także korzystać z możliwości profesjonalnego irygatora. Dzięki temu dobrze oczyścimy punkty styczne pomiędzy zębami. Osoby, u których występują resztki zębów lub pacjenci ich pozbawieni muszą szczotkować pozostałe uzębienie oraz wyrostki zębodołowe. W procesie higieny duże znaczenie ma twardość szczoteczki oraz stopień ścieralności pasty. Wybór odpowiedniego rozwiązania warto skonsultować z lekarzem stomatologiem.

Dbałość o higienę jamy ustnej i zębów ma duże znaczenie dla zdrowia pacjenta oraz trwałości produktów protetycznych. Istotne jest również przestrzeganie harmonogramu wizyt stomatologicznych. Dzięki temu lekarz bardzo szybko odkryje choćby najmniejsze nieprawidłowości i wdroży odpowiednie leczenie.


Opracowanie:
Reda, Derdowskiego 33
tel. 664 435 853
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz