Materiał Partnera

W jaki sposób wybrać idealną zabudowę kuchenną

W jaki sposób wybrać idealną zabudowę kuchenną
Kuchnia to główny punkt domu – to tam przygotowujemy posiłki i zbieramy się ze wszystkimi domownikami, by wspólnie zasiąść przy stole. Z tego powodu pomieszczenie to musi być zaprojektowane w ten sposób, by spełniało wszystkie najważniejsze funkcje. Podstawą jest wybór właściwej zabudowy kuchennej.

Planowanie

Kuchnia jest wnętrzem pełniącym różne role, dlatego musi zostać zaprojektowana zgodnie z pewnymi kryteriami. Idealna kuchnia powinna być funkcjonalna, ergonomiczna oraz dostosowana do potrzeb jej właścicieli. Spełnienie tych wymagań podczas tworzenia swojej kuchni to gwarancja komfortu jej użytkowania.

Do stworzenia kuchni idealnej prowadzi kilka kroków. Pierwszym z nich jest wykonanie dokładnych pomiarów pomieszczenia, bo to ode jego parametrów zależy dobór mebli kuchennych i sprzętów – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący producenta mebli GAMMA.

Idealna zabudowa

Zaprojektowanie idealnej zabudowy kuchennej wymaga podjęcia szeregu trudnych decyzji, z których każda powinna być dokładnie przemyślana. Początkowo można wpaść w panikę – zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy punkt po punkcie przeanalizować wszystkie aspekty i skonfrontować potencjalne rozwiązania nie tylko z naszymi upodobaniami, ale i możliwościami.

Wybierając zabudowę do kuchni należy kierować się:

  • rozmiarem – w mniejszych kuchniach możemy pozwolić sobie na mniej, niż w tych dużych, dlatego jest to najważniejszy aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę podczas projektowania zabudowy. W wąskich kuchniach najlepiej postawić na zabudowę dwustronną równoległą, w tych większych można popuścić wodzę fantazji i np. wstawić do niej wyspę kuchenną.
  • kształtem – jest on uzależniony od rozmiaru pomieszczenia, dlatego powinien być rozważany na równi z pierwszym kryterium. Wyróżniamy kuchnie w kształcie liter L, U i G. Każdy kształt wymaga innego rodzaju zabudowy.
  • formą: otwarta czy zamknięta – obecnie coraz częściej otwiera się kuchnię na salon. Rozwiązanie to jest nie tylko modne, ale i bardzo praktyczne, ponieważ znacznie powiększa przestrzeń mieszkania lub domu. Tego typu kuchnia wymaga jednak innej formy zabudowy, niż kuchnia zamknięta i trzeba wziąć to pod uwagę podczas jej projektowania.
  • ilością sprzętów kuchennych – im ich więcej, tym więcej miejsca trzeba będzie na nie przeznaczyć. Dobrze jest dobrze zastanowić się które sprzęty są dla nas najważniejsze, a bez których możemy się obyć. Warto też oszacować wystarczający rozmiar takich urządzeń jak kuchenka, piekarnik czy mikrofalówka oraz przemyśleć jak wielkiego zlewu potrzebujemy. To pozwoli nam spersonalizować zabudowę kuchni, która dzięki temu będzie w pełni funkcjonalna.
  • materiałem – jego wybór jest bardzo istotny, ponieważ będzie miał wpływ na trwałość zabudowy kuchennej i ilość czasu potrzebnego do jej pielęgnacji. Co więcej, to wybór na lata, dlatego powinien być dobrze przemyślany. Do wyboru mamy zabudowy drewniane i, bardziej korzystne cenowo, meble z płyt wiórowych.
  • fakturą frontów – wybór frontów do zabudowy przysparza najwięcej dylematów. Ich ogromny wybór może wprawić w osłupienie i stać się przekleństwem tych najbardziej niezdecydowanych klientów. Warto więc na samym początku zdecydować jaka faktura frontów odpowiada nam najbardziej. Do wyboru mamy fronty lśniące i matowe.
  • kolorem – jako jedyne z kryteriów zależy w pełni od własnych preferencji, a wybierać możemy z całej gamy barw.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Jarosław M.
Jarosław M.
09.01.2017
Tak, czasem trudna decyzja wiąże się z panującą modą. Czy zastosować np. blat w kuchni z betonu cire zamiast klasycznego. Zależy nam na materiale solidnym, ale też nie chcielibyśmy odbiegać od obowiązujących trendów. Dlatego dobrze jest sprawdzić daną markę czy sam produkt czy spełnia nasze wymagania, by za kilka lat będziemy mogli dalej cieszyć się jego trwałością i estetyką wykonania. Lubię tego typu rozwiązanie wnętrzarskie i polecam jako fachowiec.