Artykuł sponsorowany

W jaki sposób wspierać rozwój dzieci z zespołem Downa?

W jaki sposób wspierać rozwój dzieci z zespołem Downa?

Zespół Downa to przypadłość, która znacznie utrudnia codzienne oraz samodzielne funkcjonowanie osobom chorym. Kluczowy jest tutaj okres dzieciństwa. Wypracowane wtedy postępy oraz uzyskane umiejętności przełożą się na stopień rozwoju osoby chorej i jej komfort życia w dorosłości. Właśnie dlatego rodzice muszą zadbać o odpowiednie wsparcie i terapie dla dzieci z zespołem Downa.

Zespół Downa – charakterystyka

Zespół Downa to wrodzona choroba genetyczna, którą wywołuje dodatkowy, trzeci chromosom 21. Nie można wskazać jednoznacznych przyczyn powodujących trisomię chromosomu, jednak potwierdzono, że ryzyko jej występowania wzrasta wraz z wiekiem matki. Wrodzone wady genetyczne powodują m.in. dymorfizm tkankowy, nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, a także upośledzenia fizyczne oraz umysłowe. Dzieci z zespołem Downa pod względem wyglądu wyróżnia migdałowaty kształt oczu, niższy wzrost, krótsze kończyny, a czasami także wystający język. Oprócz tego najczęstszymi objawami towarzyszącymi  są:

  • osłabiony układ odpornościowy,
  • występowanie ciężkich chorób jak zapalenie płuc, czy problemy z sercem,
  • obniżone napięcie mięśniowe,
  • upośledzenie umysłowe w różnym stopniu,
  • problemy z układem pokarmowym,
  • szybsze starzenie się organizmu.

Leczenie i rehabilitacja

Zespół Downa to choroba nieuleczalna, ale zarówno jej szybkie zdiagnozowanie, jak i podjęcie odpowiednich działań może znacznie zminimalizować dolegliwości. Różnego rodzaju metody fizjoterapii wprowadzone od pierwszych chwil dziecka mają kluczowy wpływ na ostateczny poziom sprawności ruchowej, jaki uzyska. Bardzo ważne są wszelkie terapie wykorzystujące stymulację psychoruchową oraz integrację sensoryczną. Pozytywne efekty przynoszą także muzykoterapia, dogo- i hipoterapia. Natomiast ze względu na większą podatność na choroby oraz występowanie różnych wad, dzieci z zespołem Downa muszą regularnie przechodzić badania kontrolne u specjalistów.

Inne metody terapii

Ale oprócz fizjoterapii odpowiadającej za rozwój psychoruchowy, równie ważne w terapii osób z zespołem Downa jest zadbanie o ich sferę psychiczną i emocjonalną. Warszawska Fundacja Pomocy Rodzinie Gwiazdeczka specjalnie z myślą o tych potrzebach organizuje różnorodne warsztaty, imprezy, wycieczki, zabawy oraz wyjścia do kina. Przebywanie z innymi dziećmi pomaga nawiązywać relacje międzyludzkie i otwierać się na nowe znajomości. To natomiast bardzo ważne umiejętności, które ułatwią samodzielne funkcjonowanie w dorosłym życiu. Ciekawe wydarzenia są także szansą na odnalezienie lub rozwój zainteresowań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz