Materiał Partnera

W jaki sposób uzyskuje się złoto?

W jaki sposób uzyskuje się złoto?

Złoto fascynuje, a także wprawia w zachwyt każdego. Jest obiektem pożądania oraz zainteresowania. Stanowi zabezpieczenie interesów w niepewnych czasach, ale przede wszystkim jest elementem wykorzystywanym do tworzenia pięknej i uwodzicielskiej biżuterii. Skąd pochodzi złoto? W jaki sposób uzyskuje się materiał gotowy do uzyskania wspaniałych pierścionków czy kolczyków?

Teorie dotyczące pochodzenia złota

Skąd pochodzi złoto? Otóż znane są różne teorie. Jedna z nich mówi, że kruszec powstał na skutek zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. Według naukowców do takiego zdarzenia dochodzi raz na 10 tysięcy lat. Prowadzi to do wyrzucenia w przestrzeń kosmiczną dużej ilości materii, która złożona jest z różnych metali, między innymi ze złota. Inne badania zakładają, że za dostęp do złoża surowca odpowiedzialne są trzęsienia ziemi, gdyż komponent powstaje na głębokości od 5 do 30 kilometrów pod ziemią w wyniku procesu błyskawicznego odparowania, czyli waporyzacji.

Jak się wydobywa złoto?

Złoto dostępne jest na różnych głębokościach i lokalizacjach. Może mieć formę małych drobinek bądź kilkucentymetrowych bryłek – podkreśla specjalista z pracowni jubilerskiej Leszka Malickiego z Poznania. Kruszec najczęściej pozyskuje się w kopalniach odkrywkowych i tradycyjnych. Standardowym sposobem wydobycia jest umieszczenie odrobiny złotonośnej ziemi w specjalnej misce, połączenie z wodą i mieszanie. W konsekwencji tego procesu lekki żwir wylewa się z pojemnika, a ciężkie drobinki złota pozostają. W przypadku wydobycia na większą skalę wykorzystuje się specjalnych urządzeń mających wielkość ciężarówki oparte na podobnym działaniu jak metoda ręczna.

W jaki sposób przetwarza się złoto?

Pochodzenie złota i wydobycie to jedno, przetworzenie na złotą biżuterię to druga strona medalu. Szczególnie uciążliwe jest topienie surowca. W tym przypadku niezbędnym elementem jest obecność odpowiednich narzędzi oraz warunków termicznych. Do uzyskania właściwej konsystencji potrzebna jest temperatura kształtująca się na poziomie 1200 stopni Celsjusza. Trzeba również wyposażyć się w tygle wyprodukowane z lanego żelaza albo grafitu. Komponenty umieszcza się w piecu łącznie z pokrywą.

Najcenniejsze jest czyste złoto, jednakże do tworzenia różnych kompozycji w pracach jubilerskich stosuje się stopy złota w połączeniu z innymi metalami. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie temperatury topnienia. Wskazane działanie pozwala na otrzymanie różnej twardości, plastyczności, a także barwy. Przykładem jest białe złoto, które zawiera stop niklu bądź palladu. Warto wspomnieć o różowym złocie powstającym w rezultacie zmieszania prezentowanego kruszcu z cynkiem i czerwonym mającym w składzie miedź.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz