Materiał Partnera

W jaki sposób układać płytki gresowe?

W jaki sposób układać płytki gresowe?

Płytki gresowe są coraz chętniej używane we wnętrzach oraz na balkonach m.in. ze względu na ich twardość, odporność na ścieranie i zarysowania, a także bardzo niską nasiąkliwość. Aby jednak były trwałe oraz solidne, powinny być prawidłowo ułożone. O czym trzeba pamiętać podczas ich montażu, aby jak najdłużej nam służyły? Serdecznie zapraszamy do lektury.  

Przygotuj podłoże

Pierwszym etapem, przed układaniem płytek gresowych, jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Niezbędne będzie jego dokładne wyczyszczenie, odkurzenie i osuszenie, a także usunięcie dziur i ubytków. Fachowcy zalecają także zagruntowanie powierzchni, dla zwiększenia przyczepności płytek.

Wybierz odpowiedni klej

Aby płytki gresowe dobrze trzymały się powierzchni, niezbędne jest korzystanie z dobrej jakości kleju, który pozwoli na wysoki stopień odkształcalności. Przy płytkach o dużej powierzchni, najlepiej używać preparatów klasy S1 (odkształcalnych) lub klasy S2 (wysokoodkształcalnych).

Prawidłowo kładź płytki

Po rozprowadzeniu szpachlą kleju oraz wyrównaniu warstwy, należy położyć płytkę gresową i następnie lekko ją docisnąć. Podczas całego procesu układania należy co jakiś czas używać poziomicy by skontrolować, czy powierzchnia w dalszym ciągu jest równa. Jak dodatkowo przyznaje Jerzy Remfeld prowadzący firmę zajmującą się usługami remontowo-budowlanymi świadczonymi na terenie woj. podlaskiego, płytek nie należy układać ciasno obok siebie, aby mogła wypełnić je fuga. Aby szczeliny były równe, trzeba stosować tzw. krzyżyki dystansowe, które są dostępne w różnych rozmiarach.

Fugowanie wolnych przestrzeni

Ostatnim choć niemniej ważnym krokiem, jest tzw. spoinowanie, określane także potocznie jako fugowanie. W tym przypadku bardzo ważna jest precyzja, aby jak najmniej ubrudzić płytki gresowe i oszczędzić sobie pracy po ich nałożeniu.

Pozostałe zalecenia związane z układaniem płytek gresowych

Fachowcy firm wykończeniowych zalecają również, aby decydując się na zakup płytek gresowych zamówić ich o około 5% więcej, aniżeli oszacowana ilość potrzebna do pokrycia danej powierzchni. Większa ilość, bo aż 10%, będzie potrzebna przy tzw. układzie mijankowym, gdy kolejne rzędy płytek są przesuwane w stosunku do poprzednich. Najwięcej zapasu będzie wymagać montaż w tzw. karo, gdy fugi są pod kątem 45o w stosunku do ścian, wówczas należy zakupić ich o około 15% więcej.

Płytki gresowe, o ile zostaną ułożone w sposób prawidłowy, powinny cieszyć nas swoim wyglądem przez długie lata. Jak widać montaż nie jest trudny, wymaga jednak stosowania się do kilku kluczowych zasad takich jak bardzo precyzyjne przygotowanie podłoża, co pozwoli na ich dobre przyleganie do podłoża.

Opracowanie:
Grajewo, Kolejowa 2 lok. 9
tel. 606 540 443
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz