Artykuł sponsorowany

W jaki sposób układać kostkę brukową?

W jaki sposób układać kostkę brukową?

Na rynku możemy się spotkać z wieloma materiałami, służącymi do wykładania powierzchni zewnętrznych. Jednym z nich jest kostka brukowa. To materiał, który wyróżnia się wieloma zaletami, aczkolwiek nie możemy zapominać o odpowiednim sposobie jej układania, gdyż tylko prawidłowo ułożona, będzie spełniać swoje funkcje w stu procentach, a nawierzchnia i podjazd nie ulegną uszkodzeniom. W jaki sposób należy układać kostkę brukową? O tym w naszym artykule. Zachęcamy do przeczytania.

Przygotuj się

Odpowiednie przygotowanie się do układania kostki brukowej, to praktycznie rzecz biorąc połowa sukcesu! Zanim przystąpisz do wykonania jakichkolwiek prac, przygotuj narzędzia, które będą przydatne, a niektóre nawet niezbędne podczas układania kostki brukowej. Do takich narzędzi zaliczamy między innymi szpadel, taczki, grabie, poziomica, długa miarka, ręczny ubijak, paliki i sznur.

Warto tutaj również wspomnieć o sprawdzeniu zakupionej kostki brukowej. Powinniśmy ją sprawdzić, czy nie posiada żadnych uszkodzeń. To niezwykle ważne, aby wykonać to przed jej ułożeniem, gdyż po wbudowaniu jej w powierzchnię, nie będziemy mieli możliwości złożenia reklamacji. Dlatego też najlepiej wybierać sprawdzone firmy, oferujące doskonałej jakości kostki brukowe standardowe oraz dekoracyjne. Taką firmą z pewnością jest KANA z Radomia. W jej ofercie znajdziemy kostkę brukową standardową, dekoracyjną i ekologiczną oraz elementy dopełniające takie jak: obrzeża, krawężniki, odwodnienia liniowe, jak również kamień dekoracyjny i kruszywa.

Kolejny krok to odpowiednie przygotowanie podłoża

Pierwszym krokiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest ustalenie punktu bazowego, którego zadaniem będzie wyznaczanie linii przebiegu nawierzchni. Właśnie w to miejsce powinien zostać wbity metalowy pręt, a do niego trzeba zamocować sznur. Kolejnym krokiem jest rozciąganie go do końca odcinka drogi lub jej załamania, a następnie takim miejscu należy wbić kolejny pręt.

Od punktu bazowego musisz odmierzyć szerokość przewidzianego dołu, tam wbić znacznik, a następnie sznurem wyznaczyć drugą równoległą linię aż do końca tego odcinka. Wzdłuż przebiegu sznura za pomocą szpadla należy wykonać rowek, który utrwali w gruncie granice wykopu.

Pozostałe prace

Teraz przejdziemy do głównego punktu naszego artykułu, jakim jest układanie krawężników. Podczas brukowania ścieżki, dobrze byłoby wybrać krawężniki chodnikowe, ale jeśli zdecydowałeś się na krawężniki drogowe, miej na uwadze, że poziom nawierzchni koniecznie powinien być wyniesiony ponad otaczający grunt.

Warto tutaj również wspomnieć o tym, że dobra kostka brukowa ma warstwę podbudowy, czyli cement (1 worek na 3m2), jak i wilgotny piasek. Wszystkie te składniki należy ze sobą zmieszać na głębokość ok 15 cm, natomiast powierzchnię - wyrównać i zagęścić. Warto pamiętać o tym, że poziom warstwy podkładowej powinien być wyższy o ok. 2 cm.

Takie podłoże jest odpowiednio przygotowane do układania kostki brukowej. Każdy z elementów powinien do siebie pasować, a przede wszystkim przylegać, dlatego też tak ważne jest, aby prace z tym związane zostały wykonane w pełni solidnie i starannie.

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak widzimy, układanie kostki brukowej to nie taki straszny proces, jak mogłoby się wielu wydawać. Aczkolwiek istnieje kilka kwestii, o których zdecydowanie warto pamiętać. Pierwszą z nich jest uważna praca z materiałem, aby nie uszkodzić przez przypadek warstwy podbudowy. Natomiast kolejną jest odpowiednie zakończenie układania kostki brukowej, poprzez przyciśnięcie do podłoża metodami manualnymi czy przy użyciu wibratora powierzchniowego z gumową nakładką. Pamiętajmy również o tym, aby wybierać sprawdzonych sprzedawców kostki brukowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz