Artykuł sponsorowany

W jaki sposób układa się trawę z rolki?

W jaki sposób układa się trawę z rolki?

Trawa z rolki to sprawdzony sposób na piękny trawnik w ogrodzie. Rolowana darń może być stosowana również na obszarach intensywniej użytkowanych, takich jak parki miejskie, tereny rekreacyjne czy boiska sportowe. Aby móc cieszyć się piękną, soczyście zieloną trawą należy zadbać o to, aby została ona prawidłowo rozpostarta. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas układania trawy z rolki. 

 

Etapy układania trawy rolowanej

 

Dobrej jakości trawa rolowana to sposób na uzyskanie pięknego trawnika w bardzo krótkim czasie. Przestrzegając wytycznych dotyczących jej układania oraz dbając o jej właściwą pielęgnację, możemy cieszyć się efektownym trawnikiem przez bardzo długi czas. Niezależnie od tego, czy wybierzemy darń produkowaną metodą na folii, czy też odcinaną od gruntu, musimy działać zgodnie z następującym harmonogramem:
    1. przygotowanie gruntu, 
    2. zamówienie trawy w rolkach,
    3. układanie trawnika, 
    4. prace końcowe.

Podłoże, na którym planujemy założyć trawnik, musi zostać odpowiednio przygotowane. Trzeba oczyścić je z kamieni i korzeni, a także usunąć chwasty. Po przekopaniu ziemi warto zastosować specjalny nawóz do trawników. Na koniec należy wyrównać i zwałować teren. Wskazane jest podlanie ziemi przed rozwinięciem rolek, dzięki czemu darń szybciej się zakorzeni. 

Zakupu trawy w rolkach warto dokonać dopiero po zakończeniu prac przygotowujących grunt, ponieważ darń może być przechowywana w postaci zwiniętej najwyżej przez jedną dobę. Rolki powinny być zmagazynowane w miejscu zacienionym. 

 

W jaki sposób układać darń z rolki?

 

Gdy grunt zostanie odpowiednio przygotowany, a zamówiona zrolowana darń dotrze na miejsce, można przystąpić do jej układania. Jak wyjaśnia specjalista z firmy Trawa z Rolki, w tym celu warto wyznaczyć prostą linię, od której zaczniemy rozwijanie rolek. Może być to ściana domu, krawędź chodnika czy też ogrodzenie działki. Układając kolejne pasy trawy trzeba zwrócić uwagę na to, by ściśle przylegały do siebie. Jednocześnie nie mogą one na siebie zachodzić. Płaty powinny być ułożone na zakładkę, co oznacza, że miejsca połączeń muszą mijać się jak spoiny cegieł w murze. 

 

Co ważne, aby uzyskać jednolity wygląd trawnika, warto rozwijać wszystkie rolki w tę samą stronę, dzięki czemu źdźbła będą układać się w tym samym kierunku. Po ułożeniu trawnika delikatnie dociska się go do podłoża za pomocą grabi, ubijaka drewnianego lub walca. Na koniec należy przyciąć wystające brzegi za pomocą ostrego noża. Przez pierwszy tydzień po ułożeniu, trawę z rolki należy podlewać codziennie, a następnie co około trzy dni. 

 

Użytkowanie trawnika jest możliwe już po upływie siedmiu dni od jego ułożenia. Aby móc cieszyć się piękną, soczystą trawą przez długi czas nie wystarczy jednak prawidłowo ułożyć darń. Konieczne jest regularne podlewanie trawy, zasilanie odpowiednimi nawozami oraz systematyczne koszenie.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz