Materiał Partnera

W jaki sposób transportowane jest drewno?

W jaki sposób transportowane jest drewno?

Transport drewna to zadanie zarezerwowane wyłącznie dla najlepszych – nie ma tu miejsca na pomyłki. Szczególnie trudny jest transport dłużycy, wymagający zarówno specjalistycznych pojazdów, jak i doświadczonego personelu. Powierza się go sprawdzonym firmom transportowym z dużym doświadczeniem, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia poważnego wypadku na drodze.

Idealne od początku

Drewno jest surowcem towarzyszącym ludzkości od samych początków jej istnienia. Surowiec ten jest przede wszystkim bardzo uniwersalny – znajduje swoje zastosowanie w ogromnej ilości miejsc, świetnie sprawdzając się w różnorakich branżach, przemyśle i sztuce. Nadal jest niezastąpione w meblarstwie, szkutnictwie, budownictwie oraz tworzeniu instrumentów, napędza także papiernictwo i ma coraz większe udziały w rynku odzieżowym dzięki wykonywanej z niego wiskozy. Jest to niejako surowiec „z duszą” – wszystko, co zostanie z niego wykonane, cechuje się wyjątkowym oddziaływaniem na naturę człowieka. Przebywanie w drewnianych domach redukuje poziom stresu, drewniane narzędzia są niezwykle przyjemne w dotyku, a drewniane instrumenty brzmią najpiękniej. Nie dziwota więc, że zapotrzebowanie na ten surowiec nie spada mimo upływu lat oraz obecności wielu alternatyw. By drewno zachowało swoje unikatowe właściwości, musi zostać odpowiednio przygotowane już na etapie ścięcia i transportu. Tym drugim zajmują się wyłącznie firmy wyspecjalizowane w zadaniu przewożenia drewna.

Transport dłużycy i tarcicy

Zasadniczo można dokonywać przewozu dłużycy oraz przewozu tarcicy. Jeśli chodzi o tę pierwszą, to jej transport należy do grupy najtrudniejszych zadań z omawianej dziedziny. Wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, czyli ciężarówek wyposażonych w umożliwiające przewóz dłużycy konstrukcję, ale także wykwalifikowanych fachowców. Na terenie Bieszczad tym skomplikowanym zagadnieniem zajmuje się firma Hryszko Piotr. Usługi transportowe. Oczywiście sam przewóz drewna nie kończy się wyłącznie na dłużycy, bo można jeszcze transportować tarcicę. Zadanie to jest dużo łatwiejsze, ponieważ zwykle transportuje się ją w formie tak zwanych pakietów. Ich wymiary są znormalizowane przez normę ISO 4472 (oraz pokrewne), co ułatwia cały proces, zwiększa jego wydajność oraz przewidywalność. Aby jednak tarcica powstała, drewno okrągłe musi zostać przetarte na pilarkach. W zależności od tego, jakie wymiary mają otrzymane w ten sposób elementy, tarcica może występować w postaci łat, desek, bali, listew, krawędziaków i belek. Transport tarcicy różni się w zależności od jej rodzajów – normy przewidują różne wielkości pakietów dla każdego z nich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz