Materiał Partnera

W jaki sposób są zbudowane i rozplanowane profesjonalne magazyny logistyczne?

W jaki sposób są zbudowane i rozplanowane profesjonalne magazyny logistyczne?

Magazyny są samodzielnymi komórkami, a ich głównym zadaniem jest przechowywanie produktów, a także przygotowywanie ich do dalszego, bezpiecznego transportu. Ze względu na dużą rotację artykułów, powinny one być perfekcyjnie rozplanowane. Nawet najmniejszy błąd może prowadzić do przerwania płynności funkcjonowania magazynu. Po jakich elementach będziesz mógł rozpoznać dobrze prosperującą firmę logistyczną?

Właściwy układ magazynu na płaszczyźnie

Podstawowym krokiem do tego, aby magazyn funkcjonował prawidłowo, jest wydzielenie w nim stref ze względu na przeznaczenie i wykonywane czynności. Najczęstszy i najlepiej działający układ magazynu to:

  • Strefa załadunku i rozładunku, czyli dwa punkty, w których poszczególne artykuły są przenoszone do magazynu lub pakowane do dalszej drogi. Miejsca te powinny być zawsze wolne i gotowe do pełnienia powierzonej im funkcji. Pod żadnym pozorem nie wolno ich zastawiać. Strefy załadunku i rozładunku muszą znajdować się w takim miejscu, aby samochody dostawcze mogły bezpośrednio pod nie podjechać. Zdecydowanie skróci to proces przeładowywania.
  • Strefa przyjmowania towaru – w tym miejscu wszystkie artykuły trafiające do magazynu przechodzą kontrole jakości i są odpowiednio oznakowane. Miejsce to nie może łączyć się z żadnym innym elementem. Dopiero po ustaleniu lokalizacji produktu w magazynie, mogą one opuścić tę strefę i trafić do miejsca docelowego.
  • Strefa magazynowania – to właśnie w niej są składowane wszystkie towary, które czekają na dalszy transport do klientów końcowych. Magazynowanie może odbywać się bezpośrednio na posadzce lub na regałach.
  • Strefa kompletacji zamówień i wysyłki – powinny zostać umiejscowione w pobliżu miejsca magazynowania i w taki sposób, aby łatwo było potem przetransportować je do strefy załadunku.

Przykładem dobrze rozplanowanego magazynu jest polecana firma logistyczna K&L LOGISTIC, której siedziba znajduje się w Pszczółkach w województwie pomorskim.

Wybór odpowiednich sprzętów

Oprócz planu przestrzennego, dużą rolę we właściwym funkcjonowaniu magazynu ma jego wyposażenie. Niezbędne jest posiadanie odpowiednie ilości wózków widłowych i paletowych, aby móc swobodnie obsługiwać kilka rozładunków lub załadunków jednocześnie. Dzięki temu wydajność magazynu zdecydowanie się zwiększy. Oprócz tego kluczowym elementem jest zakup maszyn pakujących, które umożliwią dokładne zabezpieczenie palet gotowych do wysyłki. Innowacyjne magazyny są wyposażone również w taśmy umożliwiające transport artykułów pomiędzy strefami, a także rampy pozwalające na wjeżdżanie wózków widłowych w miejsca trudno dostępne na różnych poziomach.
Opracowanie:
Pszczółki, Sportowa 25
tel. 536 060 080
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz