Artykuł sponsorowany

W jaki sposób radca prawny pomoże nam przeprowadzić windykację?

W jaki sposób radca prawny pomoże nam przeprowadzić windykację?

Twój kontrahent nie uiszcza opłat za faktury? A może trafiłeś na nieuczciwego klienta? Jedyną opcją, która pojawia się w Twojej głowie jest sąd i komornik? Na szczęście jest również inna szybka oraz bardzo skuteczna droga egzekwowania wierzytelności. Jaka? Pomoc radcy prawnego w ramach tak zwanej windykacji polubownej.

Na czym polega windykacja polubowna?

Windykacja polubowna przede wszystkim polega na wykorzystaniu wszystkim możliwych narzędzi, które pozwolą na odzyskanie długu bez angażowania do sprawy wymiaru sprawiedliwości. W większości przypadków jest to zatem swoista mediacja, czy negocjacja wierzyciela z dłużnikiem, lub poinformowanie go o planowanych krokach, w przypadku niespełniania klarownych żądań. Dzisiaj taki model odzyskiwania wierzytelności jest przede wszystkim stosowany w szeroko pojętym świecie biznesu. Windykacja polubowna jest skutecznym rozwiązaniem nawet bardzo złożonych spraw, dotyczących nieopłacalnych przez kontrahentów faktur. Jakie metody należy jednak wykorzystać? Jest ich wiele, ale zasadność ich stosowania opiera się dzisiaj o wsparcie odpowiednich specjalistów. Tu do wyboru mamy agencje windykacyjne, lub też radców prawnych. Dlaczego warto jednak zgłaszać się do prawników o pomoc? Przede wszystkim wyczerpią oni bowiem wszystkie drogi polubownego rozwiązania sprawy, bez naszego znacznego zaangażowania. Równocześnie reprezentowanie klienta przez radcę prawnego, informuje nieuczciwego dłużnika o powadze sytuacji i możliwości skierowania sporu do sądu.

Narzędzia skutecznej windykacji polubownej

Windykacja polubowna najczęściej rozpoczyna się od próby kontaktu radcy prawnego z dłużnikiem. Może to być prowadzone zarówno drogą telefoniczną, jak i e-mailem. Jeśli próba kontaktu, nie przynosi jednak żadnych rezultatów i kroku naprzód w sprawie, przygotowywane jest pierwsze wezwanie do zapłaty. Drugie może zostać przesłane po przekroczeniu wskazanego w piśmie czasu uregulowania należności. Wtedy jednak wezwanie do zapłaty opatrzone jest naliczonymi odsetkami – jest to często informacja dla dłużnika, iż sprawa wkracza powoli na ścieżkę sądową. To wtedy często dochodzi do kontaktu z wierzycielem, w celu podjęcia negocjacji. W ich ramach radca prawny może zaproponować dłużnikowi w naszym imieniu spłatę ratalną, lub dodatkowy termin zwrotu należności. Jest to jednak opatrzone często dodatkową umową, która wyznacza np. karę za niezastosowanie się do postanowień prowadzonych rozmów. Jeśli jednak dłużnik nawet po dwukrotnym dostarczeniu wezwania do zapłaty nie uregulował długu, lub nawet nie podjął próby kontaktu, ostatnim krokiem jest skierowanie sprawy do sądu. Podkreślić jednak warto to, że dzisiaj większość działań windykacji polubownej, kończy się sukcesem wierzyciela. Mowa o jego pełnym zadowoleniu z przeprowadzonych przez odpowiednich specjalistów kroków. Wysoką skutecznością w egzekwowaniu długów, wyróżnia się m.in. Kancelaria radcy prawnego Agnieszki Dudek-Golec!

Zalety windykacji polubownej

Zaletą windykacji polubownej prowadzonej przez radców prawnych, są przede wszystkim:

  • niskie koszty egzekwowania długów,
  • brak eskalacji konfliktu z dłużnikiem,
  • brak konieczności przejścia długiego procesu sądowego,
  • możliwość 100% powierzenia całej sprawy ekspertowi,
  • wysoka skuteczność windykacji. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz