Materiał Partnera

W jaki sposób przygotować dziecko do pierwszej wizyty w przedszkolu

W jaki sposób przygotować dziecko do pierwszej wizyty w przedszkolu

Pierwsze dni w przedszkolu to trudny okres zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. To rewolucja w dotychczasowym trybie życia, zmiana nawyków i przyzwyczajeń. Warto zadbać o to, by ułatwić maluchowi ten czas. W jaki sposób postępować z dzieckiem, by było dobrze przygotowane na pierwszą wizytę w przedszkolu?

Nie tylko dziecko

Na początku warto zaznaczyć, że pójście dziecka do przedszkola – zwłaszcza, jeśli wcześniej nie chodziło do żłobka, a zajmowali się nim mama lub tata – to emocjonalne i stresujące przeżycie nie nie tylko dla niego, ale też dla rodziców. Najpierw to dorośli powinni zadbać o odpowiednią postawę i przygotowanie, by pomóc sobie i dziecku przejść przez ten trudny czas. Mama i tata powinni być wsparciem dla malucha, dlatego tak ważne jest, by panowali nad emocjami, zachowali spokój i stworzyli atmosferę zaufania i zrozumienia. Zawsze ustalajmy z dzieckiem godzinę odbioru posługując się prostymi komunikatami, np. "Przyjdę po Ciebie po drzemce". Nie przedłużajmy momentu pożegnania i nie okazujemy zbyt dużych emocji. Widok zapłakanej mamy z pewnością nie pomoże maluchowi przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Pamiętajmy też, by w tym okresie spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu dając mu poczucie bezpieczeństwa.

Przygotowanie w domu

Pamiętajmy, że pójście do przedszkola oznacza dla dziecka ogromny szok wywołany zmianą nie tylko otoczenia, ale i dotychczasowego trybu życia. Dlatego też warto zawczasu oswajać malucha z nowymi rytuałami, jakie będą panowały w przedszkolu. Jakie zmiany można wprowadzić już na kilka miesięcy przed pierwszym dniem w przedszkolu?

  • Ustalić nowe pory posiłków – podawać dziecku dania w porach zgodnych z rozkładem dnia w przedszkolu. Warto też zapoznać się z menu przedszkolnym i oswajać malucha z nowymi smakami.
  • Spacerować obok przedszkola – już wcześniej warto zapoznać przyszłego przedszkolaka z nową okolicą. Widok placu zabaw i roześmianych dzieci z pewnością zachęci malucha do odwiedzenia placówki.
  • Uczyć samodzielności – dziecko, które zawita w przedszkolu, powinno być samodzielne, czyli samo jeść posiłki, korzystać z toalety i ubierać się, a także komunikować.
  • Rozmawiać z dzieckiem – to podstawa udanej adaptacji. Za pomocą słów, gestów i zabawy przygotowujmy dziecko na nadchodzącą zmianę.

Adaptacja w przedszkolu

Kolejnym krokiem jest adaptacja w placówce. Większość przedszkoli organizuje specjalne zajęcia adaptacyjne, gdzie dzieci – na początku z rodzicami, a później już same – przyzwyczajają się do reguł panujących w przedszkolu, oswajają się z nowym miejscem i opiekunami. Należy stopniowo wydłużać czas godzin adaptacyjnych, co złagodzi cały proces. Niektóre placówki, takie jak przedszkole niepubliczne Raz, dwa, trzy – MY w Warszawie, jeszcze przed adaptacją oferują zajęcia i warsztaty dla maluchów, dzięki którym dziecko szybciej oswoi się z nową sytuacją.

Wyprawka

Do przedszkola warto też przygotować wyprawkę: kapcie i ubrania na zmianę, szczoteczkę do zębów, kocyk. Kompletowanie wyprawki ma też aspekt psychologiczny: angażując dziecko w zakupy i dając mu możliwość wyboru rzeczy, które znajdą się w wyprawce, wzmacniamy świadomość decyzji o pójściu do przedszkola. Dołączając do wyprawki ulubioną przytulankę dziecka, ułatwimy mu pierwsze chwile w przedszkolu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz