Materiał Partnera

W jaki sposób produkuje się elementy złączne?

W jaki sposób produkuje się elementy złączne?

Elementy złączne wykorzystywane są nie tylko podczas profesjonalnej budowy, znajdziemy je również w każdym domu, gdzie używa się ich do drobnych napraw oraz podczas remontu. Służą do wykonywania połączeń mechanicznych między różnymi elementami. Elementy złączne są powszechnie stosowane w przemyśle, budownictwie i w wielu innych branżach. Ciężko wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek prace związane np. z montażem instalacji wodno-kanalizacyjnej. W jaki sposób powstają?

Jakie elementy złączne dostępne są na rynku?

Obecny rynek obfituje w wiele różnych elementów złącznych, które znajdują zastosowanie w zamocowaniach różnego typu. Śruby, gwoździe czy wkręty to tylko jedne z najpowszechniej używanych złączy, które z pewnością spotkamy w każdym domu. Producenci tych wyrobów tacy jak np. Głowacki i Spółka dążą do tego, by jakość tworzonych przez nich wyrobów była jak najwyższa. Elementy złączne- by dobrze spełniać swoje zadanie- powinny cechować się nieprzeciętną wytrzymałością i odpornością na korozję. Mimo że elementy te są dosyć prostej budowy, proces ich produkcji toczy się z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.

Krótka charakterystyka poszczególnych produktów

Specjaliści wyróżniają wiele rodzajów elementów złącznych. Mianem śrub określa się wszystkie gwintowane elementy łączące. Są one niezbędne w budownictwie, do budowy maszyn czy też innych konstrukcji. Z uwagi na to, że zapotrzebowanie na śruby jest naprawdę duże, producenci wciąż wzbogacają swoją ofertę o nowe produkty tego typu. W przypadku śrub najważniejszy jest współczynnik wytrzymałości. Powinny one również spełniać najważniejsze normy: ISO, DIN i PN. Nakrętki to łączniki w połączeniu śrubowym. Swoim kształtem przypominają pierścień, który nakręca się na śrubę. Specjaliści dzielą je ze względu na kształt i tak możemy mówić np. o  nakrętkach sześciokątnych, skrzydełkowych czy ślepych. Podkładki są kolejnym elementem złącznym, który stosowany jest pomocniczo w połączeniu śrubowym. Można je podzielić na trzy podstawowe kategorie: podkładki zwykłe, zabezpieczające przed odkręceniem i wyrównujące. Z kolei wkręty uchodzą za najbardziej uniwersalne elementy złączne, gdyż za ich pomocą można połączyć materiały drewniane, drewnopochodne i mieszane. Należy również wspomnieć o gwoździach , które podobnie jak wkręty, pomagają w łączeniu dwóch różnych elementów.

Jak produkuje się elementy złączne?

Elementy złączne produkowane są zazwyczaj ze stali lub innego metalu, zależnie od tego, jakie będzie ich zastosowanie. Powszechnie stosowaną metodą przy produkcji tych wyrobów jest obróbka plastyczna. W szczególnych przypadkach używa się także obróbki skrawającej. Elementy złączne tworzone są również za pomocą kucia na zimno, a niekiedy- na ciepło. Niektóre rodzaje tych produktów wytwarza się przy pomocy walcowania. Jest to jedna z metod obróbki plastycznej, która polega na przepuszczeniu obrabianego materiału między obracającymi się walcami, które naciskając na powierzchnie wybranego produktu, nadają mu określony kształt.

Materiał do produkcji elementów złącznych jest przygotowywany w formie drutów i prętów. Zostają one podzielone na mniejsze fragmenty, po czym poddaje się je działaniu specjalnych pras. Fragmenty drutów i prętów zostają ukształtowane przez formy. Zbija się lub zwęża wybrane ich części, dzięki czemu zmienia się ich długość i przekrój materiału w poszczególnych miejscach. To właśnie w tym momencie powstaje łeb śruby, nitu lub wkrętu, na którym później osadza się gwint. W pełni uformowane elementy złączne ulepsza się poprzez hartowanie. Czasami ich powierzchnie zabezpiecza się przy pomocy powłok, które poprawiają walory użytkowe produktów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz