Materiał Partnera

W jaki sposób prać wykładziny?

W jaki sposób prać wykładziny?

Miękkie i puszyste wykładziny są przyjemne w dotyku, sprawiają, że pomieszczenie jest cieplejsze, a także świetnie się prezentują. Jednak ich czyszczenie może spędzać sen z powiek. Dosyć łatwo się brudzą i to niezależnie do tego, czy znajdują się na podłodze w domu, czy w biurze. Nie chcąc rezygnować z wykładziny, trzeba się nauczyć, jak utrzymywać ją w czystości oraz w dobrym stanie.

Dlaczego pranie wykładzin jest tak ważne?

Plamy na wykładzinach pojawiają się bardzo często. Pozostają na nich ślady butów, piach czy błoto. Szczególnie trudno poradzić sobie z zabrudzeniami powstałymi po rozlaniu kawy czy czerwonego wina. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że struktura wykładzin sprzyja temu, że gromadzą się tam roztocza oraz kurz.

Dlatego też ich pranie nie jest tylko wyrazem dbałości o estetykę. Usuwanie brudu
z wykładzin sprawia, że znacznie poprawiają się warunki panujące w pomieszczeniu. Eliminowane są alergeny, pyły oraz bakterie.
Poza tym brak ich odpowiedniej pielęgnacji powoduje unoszenie się we wnętrzach nieprzyjemnych zapachów. Trzeba także pamiętać, że o wiele trudniej usunąć zabrudzenia z wykładziny, która nie jest czyszczona regularnie.

Mimo że środki do czyszczenia wykładzin są coraz skuteczniejsze, ich stosowanie nie zastąpi usług fachowców, którzy szybko i dokładnie usuną nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Profesjonalny sprzęt i techniki gwarantują efekt dużo lepszy niż ten osiągany przy pomocy preparatów dostępnych w sklepach” – mówi ekspert z serwisu sprzątającego Cursarius z Warszawy.

Jak pierze się wykładziny?

Pranie wykładzin może być przeprowadzone na dwa sposoby. Wyróżnia się:

  • pranie na sucho – ten szybki sposób czyszczenia wykładzin nie powoduje dezorganizacji pracy w biurze. Pomieszczenie może być przez cały czas wykorzystywane. Metoda ta polega na naniesieniu na wykładzinę specjalnego preparatu czyszczącego, który po wyschnięciu jest zbierany przez odkurzacz o dużej mocy ssącej. Wraz z takim środkiem można także stosować odplamiacze. Czyszczenie na sucho powinno być wykonywane najrzadziej co pół roku
  • pranie na mokro – to skuteczna metoda usunięcia plam i brudu z nawet bardzo zaniedbanej wykładziny. W tym celu jej powierzchnia jest natryskiwania silnym środkiem czyszczącym. Jego zadaniem jest rozpuszczenie wszystkich zanieczyszczeń. Następnie brud i preparat są odsysane przy użyciu profesjonalnego urządzenia.

Wybór odpowiedniej techniki czyszczenia wykładziny jest uzależniony od jej rodzaju i specyfiki pomieszczenia. Jednak o tym, jaka metoda będzie najlepsza w konkretnym przypadku, powinni zadecydować specjaliści.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz