Artykuł sponsorowany

W jaki sposób pozbyć się kamienia nazębnego u psa?

W jaki sposób pozbyć się kamienia nazębnego u psa?

Odpowiednia higiena jamy ustnej psa ma istotne znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia naszego czworonoga. Choroby zębów i przyzębia wiążą się bowiem nie tylko z nieprzyjemnym zapachem z pyska, ale mogą też dać początek licznym schorzeniom ze strony układu pokarmowego, takim jak np. problemy z trawieniem. Dlatego też ważna jest systematyczna kontrola uzębienia psa podczas każdej wizyty u weterynarza. Jak dbać o zęby naszego pupila?

Czym jest sanacja?

Brzydki zapach z pyska psa nigdy nie pojawia się z dnia na dzień. Zazwyczaj zwracamy na niego uwagę, kiedy staje się on bardziej intensywny niż dotychczas. Za zapach ten odpowiedzialne są bakterie, które niszczą dziąsła. Wytwarzają one siarkowodór, którego stężenie jest w stanie zbadać każdy weterynarz. Specjalista przy pomocy halimetru ocenia woń z psyka psa, a także wnikliwe ogląda jamę ustną. U naszych pupili- podobnie zresztą jak u ludzi- dochodzi do odkładania się kamienia nazębnego. Jeżeli nie jest on regularnie usuwany, może doprowadzić do rozwinięcia się chorób zębów i przyzębia. Proces usuwania kamienia nazębnego nazywany jest przez specjalistów sanacją.

Jak informuje specjalista z przychodni weterynaryjnej „Felis” – usuwanie kamienia nazębnego u psów odbywa się pod narkozą. Sanacja odbywa się z wykorzystaniem ultradźwięków, co pozwala na szybkie i dokładne oczyszczenie zębów. Zabieg trwa maksymalnie pół godziny, a po jego zakończeniu weterynarz zajmuje się polerowaniem szkliwa zębów. Dzięki temu, osad zbiera się na zębach znacznie wolnieć, co odwleka w czasie konieczność wykonania kolejnego zabiegu.

Jak dbać o uzębienie psa w warunkach domowych?

Chorobom zębów i dziąseł można skutecznie zapobiegać. W sklepach i klinikach weterynaryjnych dostępne są specjalne szczoteczki do czyszczenia psich zębów. Niestety nie każdy pupil pozwoli nam na przeprowadzenie zabiegów higienizacyjnych. W takiej sytuacji możemy pokusić się o podanie psu przysmaków dentystycznych, które wspierają zdrowie zębów czworonoga. Warto też zaopatrzyć się w zabawki, które nasz pies będzie mógł swobodnie gryźć. To także spowalnia odkładanie się kamienia nazębnego.

Weterynarze przestrzegają przed samodzielnym usuwaniem kamienia nazębnego u psów. Niestety zdarzają się i takie przypadki. Mechaniczne oczyszczanie zębów może bowiem doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia szkliwa. Specjaliści już dawno zrezygnowali z metod manualnych na rzecz nowocześniejszych technik, takich jak opisane wyżej ultradźwięki. Trzeba też wiedzieć, że przed wykonaniem sanacji konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań np. morfologii.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz