Artykuł sponsorowany

W jaki sposób powinieneś dbać o lakier samochodowy?

W jaki sposób powinieneś dbać o lakier samochodowy?
Lakier jest powłoką, która zabezpiecza karoserię przed korozją. Prawidłowo nałożony powinien dobrze przylegać i tworzyć równomierną, trwałą warstwę. Niewłaściwie zabezpieczany może ulegać zniszczeniu, a co za tym idzie – elementy samochodu będą narażone na działanie wilgoci i innych szkodliwych czynników środowiska. W jaki sposób powinieneś pielęgnować lakier samochodowy, aby służył Ci przez długie lata?

Jak zbudowana jest powłoka lakiernicza?

Powłoka lakiernicza nie jest pojedynczą warstwą lakieru. Składa się z aż czterech różnych elementów, nałożonych na siebie w odpowiedniej kolejności. Pierwszą z nich jest grunt, chroniący karoserię przed korozją. W przypadku płytkich zarysowań jest on skuteczną barierą i uniemożliwia rdzewienie blach. Na niego nakłada się podkład, który prócz właściwości antykorozyjnych wygładza wszelkie nierówności, tworząc idealnie gładką powierzchnię. Trzecią warstwą jest lakier bazowy, który zawiera docelowy odcień oraz drobinki warunkujące kolory metaliczne. To właśnie ona pełni funkcje estetyczne i może występować w szerokiej gamie barwnej – od palety standardowej po nietypowe neony. Ostatnia – czwarta już – warstwa to lakier bezbarwny, którego zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powinien być przede wszystkim trwały i odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

W jaki sposób dbać o lakier?

Choć dbanie o lakier nie jest trudne, wiele osób o nim zapomina. Przede wszystkim ważne jest, aby regularnie myć samochód. Najbardziej niebezpieczne są długotrwałe zanieczyszczenia organiczne, takie jak rozgniecione owady, ptasie odchody lub pyłki roślin. W połączeniu z wilgocią (w szczególności kwaśnymi deszczami na obszarach uprzemysłowionych) mogą tworzyć substancję, która niszczy struktury lakieru i prowadzi do korozji. Auto warto myć przyjemniej raz w tygodniu, a raz na miesiąc stosować woski, które dodatkowo zabezpieczają lakier, tworząc na nim ochronną powłokę.

Należy pamiętać, że w przypadku dostrzeżenia jakiegokolwiek uszkodzenia lakieru, powinno być ono natychmiast wyeliminowane poprzez kompleksową naprawę powłoki. Pozostawianie odprysków i zarysowań może powodować wnikanie wody pod warstwy antykorozyjne, a co za tym idzie – rdzewienie metalowych części. Zarówno malowanie poszczególnych elementów, jak i całkowitą wymianę powłoki lakierniczej oferuje profesjonalny zakład blacharsko-lakierniczy zajmujący się naprawą aut powypadkowych. Firma Krzysztofa Kamińskiego mieści się w miejscowości Łomazy i ma na swoim koncie wiele zadowolonych klientów, którym na czas naprawy oferuje auta zastępcze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz