Artykuł sponsorowany

W jaki sposób odrzucić spadek?

W jaki sposób odrzucić spadek?

Według przepisów prawa spadek to prawa i obowiązki majątkowe zmarłego. Przysługują one zmarłemu w chwili jego śmierci i są przekazywane innym osobom na zasadzie dziedziczenia. 

W związku z tym, że w skład spadku wchodzą nie tylko dobra majątkowe, ale również długi, częstym krokiem podejmowanym przez spadkobierców jest odrzucenie spadku. W jaki sposób tego dokonać prawidłowo? Sprawdź!

Co wchodzi w skład spadku?

Spadek to inaczej mówiąc spuścizna, która przekazywana jest przez jedną osobę drugiej. Oznacza ona zarówno prawa jak i obowiązki, które przekazane zostały na drodze dziedziczenia. W skład tej spuścizny mogą wejść np.:

  • aktywa,
  • ruchomości i nieruchomości,
  • pieniądze,
  • zobowiązania,
  • długi.
„Błędnie przyjmuje się, że spadek to wszystkie rzeczy i zobowiązania związane z osobą zmarłego. Zapisy prawa spadkowego wyłączają z niego na przykład bieżące alimenty. Poza tym istnieje formalna możliwość odrzucenia spadku” – podkreśla ekspert z Kancelarii Adwokackiej w Krakowie.

Możliwość odrzucenia spadku jest precyzyjnie regulowana przepisami kodeksu cywilnego. Warto więc przyjrzeć się im bliżej, aby w sytuacji, gdy spadek może stanowić dla spadkobiercy, móc skutecznie się go zrzec.

W jaki sposób można skutecznie odrzucić spadek?

Formalnie rzecz ujmując, istnieją dwie drogi odrzucenia niechcianego spadku. Może to nastąpić w obecności notariusza lub przed sądem. Polskie prawo dopuszcza także trzecią możliwość, przy której spadkobierca nie poniesie odpowiedzialności za długi zmarłego. Mowa tutaj o przyjęciu spadku „z dobrodziejstwem inwentarza”. Procedura w tym zakresie ma za zadanie chronić nieświadomych spadkobierców i oznacza, że ewentualne długi zmarłego spłacane są w pierwszej kolejności z majątku spadkowego. Oznacza to, że odpowiedzialność za nie nie przeniesie się na majątek spadkobiercy.

W niektórych sytuacjach, szczególnie wtedy, gdy spadek opiewa w same długi, zalecanym rozwiązaniem jest wszczęcie procedury odrzucenia spadku.

Jest to możliwe w terminie sześciu miesięcy od powołania do spadku. Odrzucenie drogą sądową wymaga sporządzenia odpowiedniego wniosku i złożenia go w sądzie wraz z opłatą. Do wniosku należy dołączyć odpisy aktu zgonu, urodzenia spadkobierców i w sytuacji dziedziczenia nieruchomości dokument potwierdzający jej najważniejsze dane.

Szybszym rozwiązaniem, które proponują kancelarie notarialne, jest sporządzenie całości dokumentów i wniosku przez osobę notariusza i nadanie im biegu prawnego. W tej sytuacji również należy pamiętać o zachowaniu 6-miesięcznego terminu.

Odrzucenie spadku to dozwolona prawnie możliwość, która szczególnie nabiera znaczenia
w sytuacji, gdy spadkobierca może zostać obciążony długami zmarłego.
Warto wówczas rozważyć skorzystanie z niej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz