Materiał Partnera

W jaki sposób nauczyć dziecko samodzielności?

W jaki sposób nauczyć dziecko samodzielności?

Nie dla każdego rodzica uczenie dziecka samodzielności okazuje się łatwym zadaniem. W takiej sytuacji istnieje wiele czynników, które opóźniają zdobycie tej umiejętności. Może to być obawa, że maluch zrobi sobie coś złego, brak czasu na nieudane próby czy cierpliwości. W konsekwencji doprowadza to do tego, że w rodzicach rośnie przekonanie, że są dziecku nieustannie potrzebni. Jednakże niezależność jest niezbędna do prawidłowego rozwoju.

Zachęcanie malucha do wyrażania własnej opinii

Nauka dziecka do wyrażania własnego zdania jest niezwykle ważna w jego prawidłowym rozwoju. Do osiągnięcia zamierzonego celu warto wykorzystać sytuacje, które zachęcają pociechę do wyrażania własnej opinii. Tematów jest bardzo dużo, może to dotyczyć ulubionej potrawy lub tego, czy lepiej wybrać się na wakacje nad morze, czy w góry. Koniecznie trzeba podkreślić, że zdanie dziecka ma duże znaczenie. Taka nauka dziecka sprawi, że maluch poczuje się ważny i będzie śmielej wyrażał własne opinie. Co więcej, należy poinformować dziecko, że nie ma nic złego w tym, że czasami myśli inaczej niż rodzic.

Nauka odpowiedzialności

Ważnym czynnikiem prowadzącym do samodzielności jest nauka odpowiedzialności. W tym przypadku trzeba maluchowi przypominać o odłożeniu zabawek na miejsce. Dziecko musi zdawać sobie sprawę, że to jest istotne i należy do jego obowiązków. Warto tutaj zaproponować dziecku łatwy do zapamiętania system sprzątania. To sprawi, że nabędzie umiejętność kategoryzowania.

Nieudane testy

Nieudane próby są częścią każdego kształcenia. Człowiek uczy się na błędach i zdobywa doświadczenie. W taki sposób najszybciej uzyskuje potrzebną wiedzę. Pomaganie dziecku to szybki sposób na poradzenie sobie z sytuacją, jednak wówczas maluch uczy się tylko tego, że mama pomoże mu w każdych okolicznościach, więc nie musi się starać – podkreśla specjalista reprezentujący Niepubliczne Przedszkole Euklidesa, które przykłada wagę do rozwoju dziecka na różnych polach.

Zwracanie uwagi na słowa

Słowa mają ogromne znaczenie, gdyż są podstawą komunikacji międzyludzkiej. W przypadku, gdy rodzic widzi, że jakaś czynność sprawia kłopot, powinien powiedzieć maluchowi, że pomoże, jeśli dziecko będzie potrzebowało pomocy. Taka wypowiedź daje dużo więcej przestrzeni, jeżeli chodzi o podejmowanie prób. Pociecha może samodzielnie uznać, w jakim momencie chce skorzystać z wiedzy i doświadczenia opiekuna. Błędem jest zabieranie dziecku możliwości i szybkie wkraczanie z pomocą. Nie jest łatwo być biernym obserwatorem porażek dziecka. Należy pamiętać jednak o tym, że jest to najlepszy sposób na to, żeby maluch nauczył się samodzielności. Jest to niezbędne do rozwoju poczucia własnych kompetencji.

 

Opracowanie:
Sosnowiec, Partyzantów 11 lok. 1-2
tel. 532 831 968
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz