Artykuł sponsorowany

W jaki sposób naprawić głowice w samochodzie?

W jaki sposób naprawić głowice w samochodzie?
Głowica silnika jest bardzo ważnym elementem każdego pojazdu. To ona obraca wałki w silniku, które odpowiadają za porzucanie zaworów odpowiadających za przepływ oleju i płynu chłodzącego. Awaria głowicy jest więc poważnym zagrożeniem dla naszego auta. Co można zrobić, kiedy głowica silnika jest uszkodzona? Jak rozpoznać awarie i jak jej zaradzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Głowica silnika – co powinniśmy wiedzieć?

Głowica silnika w aucie najczęściej jest wykonana z aluminium z lub z żeliwa. Jej zadaniem jest zamykanie komory spalania. W nowoczesnych autach głowice są jednym z najważniejszych elementów silnika. W głowicy umieszczony jest między innymi wałek rozrządu, zawory, gniazda i kanały prowadzące olej i płyn chłodzący. Bez sprawnej głowicy auto nie będzie więc działać. Dlatego powinniśmy uważnie śledzić pracę głowicy, by zauważyć awarię jeszcze w pierwszym stadium.

Najczęstsze awarie głowicy w samochodzie

Wśród najczęstszych awarii głowic samochodowych na początku trzeba wymienić kłopoty z uszczelką. Ten niewielki, gumowy element ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego działania naszego auta. Znajduje się między głowica a blokiem silnika – to tak naprawdę uszczelka zapewnia prawidłowe ciśnienie w komorze spalania. Uszczelka ta jest poddawana bardzo dużym przeciążeniom, dlatego się zużywa. Recepta na taki problem jest po prostu wymiana uszkodzonej usterki – jest jednak zabieg dość kosztowny. Za wymianę uszczelki głowicy należy zapłacić kilkaset złotych. To, że z uszczelka coś jest nie tak, powinniśmy rozpoznać po charakterystycznym „szarpaniu” silnika. Inną awarią jest zerwanie napędu rozrządu – wówczas tłoki przestają pracować synchronicznie, co jest droga do poważnej awarii silnika. Kończy się to często wgiętymi zaworami i popychaczami w głowicy. Przy takiej awarii konieczne jest zamontowanie nowego wałka rozrządu oraz naprawa uszkodzonych elementów głowicy.

Taka naprawa jest bardzo skomplikowana – może nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W przypadku poważnej awarii, możemy zdecydować się na regeneracje głowicy, lub na wymianę tej uszkodzonej części na inną. W jednym i w drugim przypadku musimy jednak liczyć się ze sporymi kosztami naprawy. Warto przy tym wspomnieć o tym, że wymianę głowicy możemy zlecić niemal każdemu mechanikowi, jeśli jednak zależy nam na regeneracji, lepiej znaleźć specjalizujący się w pracach tego typu warsztat samochodowy taki jak Auto Moto Szlif – regeneracja głowicy wymaga bowiem dużej wiedzy i doświadczenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz