Artykuł sponsorowany

W jaki sposób należy wyrównać i wygładzić ściany przed malowaniem?

W jaki sposób należy wyrównać i wygładzić ściany przed malowaniem?
Jednym z  ostatnich etapów wykończenia domu i mieszkania jest malowanie ścian i sufitów. Zdarza się jednak, że nie są one idealnie proste, dlatego będzie to ostatni dzwonek, by wykonać ewentualne poprawki. Oprócz uzyskania kąta prostego między ścianą a sufitem i podłogą ważne jest też przygotowanie idealnie gładkiej powierzchni, pozbawionej ubytków i wypustek.                             

Jak uzyskać perfekcyjny pion?

Jeśli odchylenia są bardzo duże, przekraczające centymetr, zwykła gładź szpachlowa się nie sprawdzi. Konieczne będzie zastosowanie zaprawy tynkarskiej gipsowej lub cementowo-wapiennej. Podczas jej nakładania, należy cały czas kontrolować pion za pomocą poziomicy. Pomocne w tym procesie będą również listwy tynkarskie, dzięki którym zyskamy większą kontrolę na całą powierzchnią ściany. Gdy nałożony tynk zacznie twardnieć, trzeba dokładnie wygładzić powierzchnię i wyprowadzić kąty. Ostatnim etapem będzie zwilżenie tynku i ostateczne wygładzenie za pomocą pacy z gąbką.

Jeśli odchylenie wynosi kilka centymetrów, a zdarza się to zaskakująco często (zwykle w przypadku fachowców-partaczy znalezionych na forach internetowych), konieczne może okazać się wyrównanie ściany za pomocą płyty. Jeśli nie masz doświadczenia w bardziej skomplikowanych pracach budowlanych, najlepiej znaleźć dobrą i rzetelną ekipę budowlaną. Firma wykończeniowa Viktoria-Dom świadczy kompleksowe usługi na terenie całego województwa podlaskiego.

Wygładzenie ścian przed malowaniem

Kiedy już uporaliśmy się z nieprawidłowym nachyleniem ścian, pozostaje nam tylko właściwie przygotować ich powierzchnię pod malowanie. Jeśli dostrzegamy na niej jakiekolwiek wypustki, należy je dokładnie zeszlifować za pomocą specjalnej pacy lub po prostu papieru ściernego o drobnej gramaturze, aby nie pozostawiał po sobie rowków. Jeśli zabierasz się za szlifowanie ścian, pamiętaj, że przed malowaniem konieczne będzie dokładne ich odpylenie. W przeciwnym razie farba może nie trzymać się powierzchni i łuszczyć tuż po wyschnięciu. W tym celu najlepiej sprawdza się zwykły odkurzacz oraz lekko zwilżona szmatka, którą przecieramy ścianę kilka godzin przed malowaniem, aby mogła swobodnie wyschnąć.

W pomieszczaniach szczególnie narażonych na wilgoć, zanim nałożysz farbę, pamiętaj o zagruntowaniu ścian środkiem, który zwiększy ich odporność na przenikanie wody. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie innowacyjnych wodoodpornych farb. Nie tylko w łazienkach, ale również w kuchni sprawdzają się znakomicie. Nie tylko nie chłoną one wody i zabrudzeń, ale też można je dokładnie umyć, dzięki czemu nie będzie konieczne częste malowanie.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz