Materiał Partnera

W jaki sposób można wykorzystać trociny?

W jaki sposób można wykorzystać trociny?

Trociny są odpadkiem powstającym po obróbce drewna. Resztki te można wykorzystać na wiele sposobów, dlatego też nie warto się ich pozbywać. Większe przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją wyrobów drewnianych odsprzedają trociny do skupów, co pozwala na generację dodatkowych środków finansowych. W jaki sposób wykorzystują takie odpady drewniane ich nabywcy?

Trociny w użyciu od wieków

Drewno towarzyszy człowiekowi od samego początku istnienia. Był to pierwszy tak powszechnie wykorzystywany przez ludzkość surowiec. Drewno służyło jako opał, materiał do budowy domów i tworzywo do wyrobu wielu przedmiotów codziennego użytku. Odpadkom drewnianym również nie pozwalano się zmarnować. Trociny służyły do wysypywania klepisk, produkcji polepy, czy wyściełania piwnic. Choć od tego czasu zmieniło się wiele – głównie za sprawą prężnego rozwoju technologicznego – z trocin korzystamy do dziś. W jaki sposób używa się ich obecnie?

Tanie paliwo

Jak informuje specjalista z przedsiębiorstwa „Emilia”, które zajmuje się skupem i sprzedażą odpadów drzewnych – trociny służą do wyrobu pelletu i brykietu, które wykorzystuje się jako tańsze paliwo opałowe. Opału tego rodzaju można używać w takich samych kotłach grzewczych, w których spala się drewno i węgiel. Aby powstał pellet lub brykiet nie potrzeba żadnych dodatkowych substancji chemicznych czy kleju. Trociny prasowane są pod ogromnym ciężarek, co pozwala na uzyskanie ich określonej struktury.

W ostatnim czasie sporą popularność zyskały trociniaki, czyli wolnostojące piecyki, które służą do ogrzewania garażu bądź innych pomieszczeń gospodarczych. Zasila je się przy pomocy jednorazowego wkładu trocinowego. Takie urządzenie oddaje ciepło nieprzerwanie nawet przez 24 godziny. Trzeba jednak pamiętać o tym, by po wygaśnięciu pieca, dokładnie oczyścić kosz wsadowy z zalegającego popiołu.

Skuteczny nawóz

Trociny są powszechnie wykorzystywane przez rolników i ogrodników jako nawóz organiczny. Odpady drzewne rozkładają się na związki chemiczne, które użyźniają glebę. Można też trociny przesypać preparatami z dodatkiem azotu, dzięki czemu powstająca podczas rozkładu warstwa próchnicza będzie jeszcze bardziej wartościowa. Co stanowi źródło azotu w gospodarstwie rolniczym? Możemy w tym celu wykorzystać saletrę amonową, obornik, skoszoną trawę, mocznik lub kurzak.

Zanim zaczniemy nawozić nasze rośliny trocinami, należy zorientować się, z jakich źródeł pochodzi surowiec. W skupach znajdziemy trociny z drzew liściastych i iglastych. Te pierwsze przed użyciem należy przekompostować, gdyż zawierają w sobie sporo garbników, które mogą hamować wzrost upraw. Z kolei trociny z drzew iglastych można stosować nawet świeże.  Odpady drzewne tego rodzaju doskonale nadają się również do ściółkowania. Zapewniają roślinom optymalną izolację termiczną oraz chronią je przed zabrudzeniem, co ma znaczenie np. w przypadku truskawek.

Idealne do wędzenia

Ze spalania trocin powstaje dużo dymu, co jest oczywiście ogromną zaletą stosowania ich w wędzarniach. Najlepiej w tym celu sprawdzą się odpady drzewne z konkretnych gatunków drzew takich jak dąb, buk, olcha i drzewa owocowe. Niezmiernie ważne jest też, by do wędzenia produktów spożywczych używać trocin ze sprawdzonego źródła. Surowiec ten musi być bowiem odpowiednio wysuszony, wolny od jakichkolwiek zanieczyszczeń i pasożytów oraz pozbawiony objawów pleśnienia.

Inne zastosowanie trocin

Trociny często stosowane są także jako wyściółka klatek dla gryzoni domowych.  Stanowią one bezpieczne i chłonne podłoże dla chomika, świnki morskiej, królików i szczurów. Dobrze jest wybierać w tym celu nieco większe zrębki, wolne od pyłów, które mogą powodować podrażnienie np. oczu i nosa naszych domowych pupili.

Drobne trociny sprawdzą się jako niebanalna dekoracja ścian. Wystarczy tylko dodać je do farby i taką mieszankę nanieść na wybraną powierzchnię. Można w ten sposób uzyskać niezwykle ciekawą fakturę ściany, co doda szyku aranżacji wnętrz.

Trociny służą także jako wypełnienie do akcesoriów treningowych. Spotkać je możemy chociażby w workach treningowych, materacach, czy piłkach lekarskich. Choć większość firm porzuciła to rozwiązanie na rzecz bardziej nowoczesnych wypełniaczy, w artykułach sportowych starszego typu wciąż obecne są właśnie trociny.

Opracowanie:
Stary Janków 47
tel. 608 367 280
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz