Artykuł sponsorowany

W jaki sposób można odwołać się od wyroku? Tajniki apelacji

W jaki sposób można odwołać się od wyroku? Tajniki apelacji

Jedna z najszerzej znanych zasad obowiązujących w polskim prawie pozwala na wnoszenie apelacji od każdego wyroku sądu pierwszej instancji. Jest to niezależnie od tego, czy jesteśmy jedną ze stron (na przykład w postępowaniu cywilnym) czy też pokrzywdzonym w procesie karnym (musimy działać jako oskarżyciel posiłkowy). Zaskarżyć możemy każde rozstrzygnięcie, które szkodzi naszym interesom czy narusza nasze uprawnienia. W przypadku wyroku wydanego przez sąd karny, apelacji podlegają na przykład wymiar kary czy samo uznanie winy.  

Formalności związane z apelacją od wyroku karnego

Zanim przystąpimy do wniesienia apelacji, musimy wystąpić z wnioskiem, w którym poprosimy o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Wniosek taki możemy złożyć w ciągu siedmiu dni od daty ogłoszenia wyroku. Nie wymaga on żadnych uzasadnień, nie podlega również opłacie. Gdy go złożymy, sąd zobowiązany jest spełnić naszą prośbę w ciągu czternastu następnych dni. Jeśli zaś chodzi o samą apelację, mamy prawo do wniesienia jej w terminie czternastu dni od doręczenia wyroku do sądu drugiej instancji za pośrednictwem sądu pierwszej instancji. Możemy to zrobić tylko wówczas, gdy złożyliśmy wcześniej wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku – z małym wyjątkiem. Jeśli się pospieszymy i wniesiemy apelację w terminie obowiązującym dla sporządzenia uzasadnienia – czyli w ciągu siedmiu dni od daty ogłoszenia wyroku – zostanie ona rozpatrzona. Samą apelację wnosi się zawsze do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, a ten z kolei przekazuje ją sądowi odwoławczemu. Jeśli apelujemy od wyroku sądu okręgowego, nasz wniosek apelacyjny musi koniecznie zostać podpisany przez adwokata. Najlepiej, by był on powiązany ze sprawą i przede wszystkim rzetelny w swojej pracy. Najwyższej jakości pomoc zapewni nam zawsze adwokat Iwona Galicka-Gryglas Kancelaria Adwokacka.

Rola sądu odwoławczego w apelacji

Sposobów na zmianę wyroku przez sąd odwoławczy jest kilka. Nie ma jednak on prawa skazać oskarżonego w przypadku, gdy sąd pierwszej instancji umorzył postępowanie (warunkowo lub nie) lub gdy oskarżony został uniewinniony. Sąd odwoławczy nie ma też możliwości zaostrzenia kary pozbawienia wolności jeśli zmienia ustalenia faktyczne wyroku. Jeśli zobaczy taką potrzebę, może po prostu uchylić wyrok i oddać sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia. Prócz uchylenia po złożeniu apelacji, sąd odwoławczy może jeszcze utrzymać wyrok w mocy, zmienić wyrok sądu pierwszej instancji (jeśli pozwalają mu na to zebrane dowody), a także uchylić wyrok z umorzeniem postępowania. W tym ostatnim przypadku ponowny udział sądu pierwszej instancji jest już niepotrzebny.

Opracowanie:
Warszawa, al. marsz. J. Piłsudskiego 6 lok. 1B
tel. 502 246 699
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz