Artykuł sponsorowany

W jaki sposób leczyć zeza u dziecka?

W jaki sposób leczyć zeza u dziecka?
Zez to wada, która u niemowląt pojawia się bardzo często. Ich mięśnie nie są jeszcze dobrze rozwinięte, dlatego oczko może „uciekać”. Zwykle ustępuje to samoistnie. Problem pojawia się wtedy, kiedy dziecko kończy 6. miesiąc życia i nadal zdarza mu się zezować. W takim wypadku powinieneś jak najszybciej zabrać malucha do okulisty, gdyż przy odpowiednio wczesnym wdrożeniu leczenia, można uniknąć operacji!

Czym jest zez?

Zez jest wadą wzroku, która objawia się osłabieniem mięśni ocznych. Powoduje to zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego, efektem czego jest widzenie stereoskopowe. Osoby z zezem często mają problemy z prowadzeniem pojazdów, uprawianiem sportów oraz innymi czynnościami wymagającymi dobrze rozwiniętej wyobraźni przestrzennej. Wada ta może przyczyniać się do osłabienia jednego z oczu w wyniku amblyopii, czyli tzw. leniwego oka. Dla wielu osób zez jest też powodem kompleksów, gdyż uznaje się go za wadę wyjątkowo nieestetyczną. Przyczyn powstawania zeza może być wiele. Jeśli jedno z rodziców go posiadało, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że maluch odziedziczy. Zezowanie może jednak wystąpić u dzieci nieobciążonych nim genetycznie. Najczęściej wskutek niejednakowego rozwoju mięśni oczu.

W celach właściwej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia należy udać się do okulisty dziecięcego, który swoje dyżury pełni między innymi w Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym, którego siedziba znajduje się we Wrocławiu.

Jak leczyć zeza?

W przypadku niewielkiej wady, wykrytej we wczesnym okresie życia zwykle zaleca się najpierw odpowiednie ćwiczenia. Lekarz indywidualnie dobiera terapię, w zależności od tego, który mięsień okna słabiej się rozwija. Ćwiczenia zwykle polegają na śledzeniu przez dziecko palca lub niewielkiego przedmiotu poruszającego się w określonej odległości i kierunkach. Dobre rezultaty przynosi również noszenie specjalnych okularów oraz zaklejanie zdrowszego oka. Wyleczenie zeza bez ingerencji chirurga jest zwykle możliwe przy wadach mniejszych niż 10 stopni. Jeśli wada wymaga operacji, nie powinno się zwlekać z decyzją. Czekając aż maluch podrośnie, zmniejszamy jego szanse na prawidłowe widzenie. W przypadku zeza zbieżnego poleca się wykonać zabieg już po ukończeniu 2 roku życia, gdyż późniejszy ubytek wzroku może być bardzo duży.

Jak wygląda zabieg?

Przede wszystkim nie jest bolesny. Dodatkowo wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, dlatego dziecko nie stresuje się i całość przebiega spokojnie, bez płaczu oraz niekontrolowanych ruchów. Trzeba wiedzieć, że operowanie zeza u dorosłych to zabieg wyłącznie estetyczny i nie jest w stanie poprawić widzenia. Wynika to z trwałego wyłączenia przez mózg zezującego oka z widzenia i nawet jeśli ustawi się je równolegle – proces jest już nieodwracalny. Całość trwa godzinę, a operacja dotyczy mięśnia oka i nie wiąże się z ingerencją w strukturę gałki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz