Artykuł sponsorowany

W jaki sposób leczy się bezzębie?

W jaki sposób leczy się bezzębie?

Stomatolodzy mianem bezzębia określają stan, kiedy pacjent nie ma ani jednego zęba, a jedynie nagie dziąsła.  Jest to bardzo wstydliwy problem, który ma wpływ nie tylko na wygląd człowieka, ale też na jego komfort życia. Wbrew pozorom przypadłość ta jest dość częsta i dotyczy sporej grupy osób po 65. roku życia. Jak obecnie leczy się bezzębie?

Rodzaje bezzębia

Prawdziwe bezzębie jest najczęściej wrodzone. Charakteryzuje się brakiem uzębienia mlecznego oraz stałego, co jest następstwem wrodzonej deformacji lub wady genetycznej. Stomatolodzy spotykają się z nim raczej rzadko, w przeciwieństwie do bezzębia częściowego. Cechuje się ono znacznymi brakami w uzębieniu, co może mieć wiele przyczyn. Wśród nich wymienia się czynniki genetyczne, paradontozę, nieprawidłową higienę jamy ustnej i wiek.

Konsekwencje bezzębia

Choć całkowity lub widoczny brak zębów ma ogromny wpływ na nasz wygląd, nie jest to jedyna przykra konsekwencja. Bezzębie sprawia ogromne problemy podczas spożywania posiłków. Pacjent nie jest w stanie dokładnie pogryźć i przeżuć porcji pokarmu, co często kończy się problemami gastrycznymi takimi jak niestrawność, wzdęcia czy bóle brzucha. Źle strawione pożywienie dostarcza też mniej mikro i makroelementów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Brak uzębienia wymusza często zmianę diety na płynną lub półpłynną, przez co więcej czasu traci się na odpowiednie przygotowanie posiłków. Kolejną przykrą konsekwencją bezzębia są trudności w mówieniu. Pacjenci dotknięci tym problemem bardzo często seplenią, mówią niewyraźnie i wydają nieprzyjemne dla otoczenia odgłosy. Aby zapobiec skutkom braku zębów lub też zredukować tego skutki, stosuje się ruchome protezy mocowane przy pomocy specjalnego kleju. Jak informuje stomatolog z Duda Clinic- niestety nie jest to doskonałe rozwiązanie. Proteza często przesuwa się, jest niewygodna i przede wszystkim- nie zapewnia takiej siły gryzienia jak naturalne uzębienie. Często też  już na pierwszy rzut oka można rozpoznać, że ktoś nosi sztuczne zęby.

Nowoczesne metody leczenia bezzębia

W celu efektywnego leczenia bezzębia specjaliści stosują implanty. Pozwalają one w sposób szybki, skuteczny i całkowity odbudować utracone zęby. Implanty wszczepia się w żuchwę lub w szczękę, po czym osadza się na nich nowoczesną protezę. Może być ona przymocowana na stałe lub też wyjmowana. Proteza stała zapewnia maksymalny komfort użytkowania, z kolei ruchomą łatwiej jest utrzymać w czystości. Rozwiązanie tego typu są także bardzo trwałe. O ile tradycyjną protezę powinno się wymieniać co kilka lat, nowoczesne produkty mają żywotność nawet kilkudziesięciu lat.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz