Artykuł sponsorowany

W jaki sposób i z czego należy układać sieci kanalizacyjne?

W jaki sposób i z czego należy układać sieci kanalizacyjne?

Zarówno instalacje wodociągowe i kanalizacyjne wewnętrzne w budynkach, jak i ogólnodostępne sieci wodociągowe i kanalizacyjne, muszą być szczelne i odporne na korozję. Do ich budowy stosuje się różne materiały, które różnią się pewnymi cechami. Przestrzegać należy także odpowiedniej lokalizacji sieci uzbrojenia terenu, głębokości układania kanałów i tym podobnych. W naszym artykule omawiamy najważniejsze zasady projektowania i budowy sieci.

Zasady sytuowania sieci kanalizacyjnych

Kanały sieci kanalizacyjnych i wodociągowych powinno się lokalizować w pasie drogi publicznej, najlepiej w poboczu, pasie chodnika lub zieleni. Głębokość układania kanałów sanitarnych uzależniona jest przede wszystkim od posadowienia innych urządzeń infrastruktury podziemnej. Naczelną zasadą jest takie ułożenie rur kanalizacyjnych, by możliwy był grawitacyjny odpływ nieczystości. Należy także zachować odpowiednie odległości rurociągów sanitarnych od innych sieci, oraz elementów podziemnych, jak fundamenty budynków, a także obszarów kolejowych, stacji paliw czy drzew.

Jakie materiały wykorzystuje się do budowy sieci?

Materiały, które mogą być stosowane do budowy kanalizacji, muszą posiadać odpowiednie atesty, aprobaty techniczne i certyfikaty zgodności z normami i specyfikacjami. Badania, którym poddawane są rury i elementy łączące, stosowane przez  firmę Pol Ins Bud Robert Polewka, potwierdzają ich wytrzymałość mechaniczną, odporność na korozję chemiczną, a także na ścieranie w długim okresie eksploatacji. Muszą też zapewniać szczelność.

Najbardziej powszechnym materiałem stosowanym do wykonania rur kanalizacyjnych są tworzywa sztuczne, takie jak polipropylen, polietylen, żywice poliestrowe wzmacniane włóknem szklanym oraz polichlorek winylu, czyli popularne PVC. Kiedyś najczęściej stosowane było żeliwo, dziś stosuje się je rzadziej, gdyż jest ciężkie i kruche. Ma wiele zalet – nie pali się, jest nietoksyczne, wytrzymuje wysoką temperaturę i tłumi odgłosy. Podobne zalety mają rury kamionkowe, lecz i one są dość kruche.

Opracowanie:
Kraków, Kołodziejska 28a
tel. 605 328 618
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz