Artykuł sponsorowany

W jaki sposób dzielone są nieruchomości zurbanizowane?

W jaki sposób dzielone są nieruchomości zurbanizowane?

Jako inwestor możemy być zainteresowani kupnem nieruchomości nie tylko w całości, ale także w części. Podobnie sytuacja wygląda ze sprzedażą czy zbyciem. Duże nieruchomości są najczęściej dzielone – wpływa to korzystnie na koszty zbycia lub nabycia nieruchomości, co pozytywnie wpływa na jej atrakcyjność i w ostateczności pozwala na osiągnięcie wyższych zysków w krótszym czasie.

Dzielenie nieruchomości zurbanizowanych – podstawy

Dzielenie nieruchomości zurbanizowanej dokonywane jest przez geodetę na wniosek jej właściciela, współwłaściciela czy użytkownika wieczystego. Zlecając taki podział musimy zwrócić się do wykwalifikowanych specjalistów. Działająca na terenie Zabrza i okolic firma Geotom. Usługi Geodezyjne i Kartograficzne. Tomasz Kobielarz oferuje pełen zakres usług geodezyjnych oraz rzetelne podejście do problematyki dzielenia nieruchomości. Wynikiem jej działań jest w tym przypadku powstanie nowych działek – przynajmniej dwóch. Prócz doświadczenia i umiejętności geodety ważna jest także znajomość ustawy o planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym, która reguluje wszelkie związane z podziałem nieruchomości kwestie. Nie bez znaczenia pozostaje ustawa o prawie geodezyjnym i kartograficznym. Planowany podział musi być ponadto zgodny z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego.

Miejski plan zagospodarowania przestrzennego a podział nieruchomości

Ustanowienie miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego jest obowiązkowe dla każdej gminy. Plan sporządzany jest w formie dokumentu zawierającego dane na temat przeznaczenia terenów znajdujących się w granicach gminy. Niezależnie od tego, jak duża jest dana miejscowość, każda posiada własny plan zagospodarowania przestrzennego. To on jest bowiem podstawą do wydawania wielu decyzji administracyjnych – także tych związanych z geodezyjnym podziałem nieruchomości zurbanizowanych. Sam plan zawiera informacje o przeznaczeniu obszaru na cele rolne, leśne, inwestycji drogowych, zabudowy mieszkaniowej czy terenów rekreacyjnych. Decyzja o zezwoleniu na podział nieruchomości wydawana jest na podstawie planu przez prezydenta miasta, wójta lub burmistrza.

Od czego zależy czas trwania podziału nieruchomości?

Podział nieruchomości może zająć wiele czasu. Najczęściej całe przedsięwzięcie zamyka się w kilku tygodniach, ale nie ma niczego dziwnego w sytuacji, gdzie podział zajmuje kilka miesięcy. Wszystko zależy tutaj od rodzaju nieruchomości, stanu prawnego gruntów, na których stoi, dostępności dokumentacji (związanej na przykład z granicami działek) oraz indywidualnych cech dzielonej nieruchomości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz