Materiał Partnera

W jaki sposób dzielić instalację elektryczną na obwody?

W jaki sposób dzielić instalację elektryczną na obwody?

Dzielenie instalacji elektrycznej na obwody jest potrzebne po to, aby nie doszło do awarii całego zasilania elektrycznego, kiedy zepsuje się jeden obwód. Czym większa powierzchniowa użytkowa, tym więcej obwodów. Dodatkowo, istnieją sprzęty typu kuchenka elektryczna, elektryczne podgrzewacze wody, które wymagają oddzielnego obwodu. Jak więc podzielić instalację elektryczną na obwody?

Zasady dzielenia na obwody

Standardowo, w małych domkach jednorodzinnych potrzebnych było około 3 do 6 obwodów elektrycznych. Wyróżniamy obwód gniazd wtyczkowych, obwód oświetleniowy oraz obwód dla urządzeń, których moc wynosi około 2000 V. Jeden obwód oznacza zamontowanie 6-8 gniazd, obwód oświetleniowy z kolei wymaga około 10-15 opraw. W praktyce jednak liczba wszystkich obwodów jest zależna od ilości i mocy sprzętów elektrycznych, z których korzystamy. Dodatkowo, sprzęty, które zużywają dużo mocy, wymagają osobnego obwodu elektrycznego. Osobne obwody doprowadzone są także do warsztatu, który znajduje się tuż przy domu. Wszystkie obwody muszą być równomiernie obciążone. Zapobiegniemy wtedy zbytniemu ich przeciążeniu, przegrzaniu czy wyłączaniu się obwodów.

Praktyczne informacje

Jeżeli chodzi o kuchnie, to elektrycy z firmy MK-Energy zalecają wykonanie dla niej nawet 6-ciu obwodów: gniazdko da drobnych sprzętów, oświetlenie, okap, płyta indukcyjna, lodówka, zmywarka itp. W łazience musi być obwód dla pralki. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie gniazdka powinny być zaopatrzone w klapkę, która chroni przed przypadkowym dostaniem się wody, a ich odległość od źródła wody powinna być nie mniejsza niż 60 cm.  Generalnie są też takie zasady, że gniazdka umieszcza się nie niżej niż 30 cm od podłogi. W praktyce w kuchni gniazdka umieszczamy na wysokości od około 80 cm do 120 cm nad blatem, w łazience z kolei na wysokości około 140 cm. Jeżeli chodzi o włączniki światła, standardowo na wysokości mniej więcej od 90 do 140 cm. W pokojach czy salonie ważne jest utworzenie obwodu dla komputera, drukarki czy telewizora. Trzeba też pamiętać o obwodach zewnętrznych – dla oświetlenia przed domem, domofonu czy gniazdka na zasilane kosiarki. Jeżeli chcemy podzielić instalację elektryczną na obwody warto zadbać o skorzystanie z profesjonalnych usług elektrycznych, aby zadbać o bezpieczeństwo naszego domu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz